Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Przejęcie udziałów w wodociągach. Czy spółka straci unijne dofinansowanie?

Przejęcie udziałów w wodociągach. Czy spółka straci unijne dofinansowanie?
mat
08.08.2019, o godz. 12:49
czas czytania: około 2 minut
0

Kontrowersje wokół wykupu udziałów grudziądzkich wodociągów przez Polski Fundusz Rozwoju. Podczas środowej sesji rady miasta padły pytania, czy transakcja nie będzie miała wpływu na trwałość projektów unijnych i czy MWiO nie straci unijnego dofinansowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Pierwsza uchwałę dotyczącą wykupu udziałów w wodociągach przez PRF Rada Miasta przyjęła 19 czerwca. Już wtedy opozycja podniosła temat utraty środków unijnych i rekompensat. W środę przyjęto uchwałę zmieniającą terminy procedury.

Co z dofinansowaniem?

Podczas sesji rady miasta w Grudziądzu radny PiS Andrzej Wiśniewski poprosił o wyjaśnienie, czy planowana transakcja nie będzie miała wpływu na trwałość projektów unijnych, które spółka realizuje lub planuje realizować. Wezwał również prezydenta do przedłożenia opinii prawnych w tej kwestii albo stanowiska podmiotów finansujących projekty, które by jednoznacznie wykluczały ewentualność utraty unijnego dofinansowania w przypadku sprzedaży udziałów wodociągów albo też w przypadku spółek mających utworzyć grudziądzki holding komunalny.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zapewnił, że prawnicy pracują nad szczegółowymi analizami w kwestii trwałości dotacji unijnych. Natomiast prezes Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu, zasłaniając się umową o poufności, nie chciał udzielić komentarza w tej sprawie.

Radni: sprzedaż wodociągów to “ustawka” 

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji 6 sierpnia zarzucili również prezydentowi, że sprzedaż miejskich wodociągów to „ustawka”.

– Prezydent, skarbnik wielokrotnie podczas publicznych wypowiedzi podkreślali, że negocjują warunki sprzedaży udziałów wodociągów z konkretnym kontrahentem: PFR-em. To ta instytucja od kilkunastu miesięcy posiada dostęp do dokumentów spółki. Stąd nasze pytanie: czy jeszcze możemy mówić o przetargu na wyłonienie nabywcy, czy to klasyczna „ustawka”? Taki przetarg to fikcja – mówił Andrzej Wiśniewski, radny PiS.

Jak podaje “Gazeta Pomorska”, prezydent odrzucił zarzuty, wyjaśniając, że nie ma mowy o żadnej „ustawce” z procedurą sprzedaży udziałów wodociągów. – Współpracę z PFR-em rozpoczął jeszcze poprzedni prezydent Grudziądza. PFR jest instytucją rządową – mówił prezydent.

Więcej na temat wykupu udziałów w przedsiębiorstwach wodociągowych przez Polski Fundusz Rozwoju w najbliższym numerze miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024