Kontrowersje wokół wykupu udziałów grudziądzkich wodociągów przez Polski Fundusz Rozwoju. Podczas środowej sesji rady miasta padły pytania, czy transakcja nie będzie miała wpływu na trwałość projektów unijnych i czy MWiO nie straci unijnego dofinansowania.

Pierwsza uchwałę dotyczącą wykupu udziałów w wodociągach przez PRF Rada Miasta przyjęła 19 czerwca. Już wtedy opozycja podniosła temat utraty środków unijnych i rekompensat. W środę przyjęto uchwałę zmieniającą terminy procedury.

Co z dofinansowaniem?

Podczas sesji rady miasta w Grudziądzu radny PiS Andrzej Wiśniewski poprosił o wyjaśnienie, czy planowana transakcja nie będzie miała wpływu na trwałość projektów unijnych, które spółka realizuje lub planuje realizować. Wezwał również prezydenta do przedłożenia opinii prawnych w tej kwestii albo stanowiska podmiotów finansujących projekty, które by jednoznacznie wykluczały ewentualność utraty unijnego dofinansowania w przypadku sprzedaży udziałów wodociągów albo też w przypadku spółek mających utworzyć grudziądzki holding komunalny.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zapewnił, że prawnicy pracują nad szczegółowymi analizami w kwestii trwałości dotacji unijnych. Natomiast prezes Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu, zasłaniając się umową o poufności, nie chciał udzielić komentarza w tej sprawie.

Radni: sprzedaż wodociągów to “ustawka” 

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji 6 sierpnia zarzucili również prezydentowi, że sprzedaż miejskich wodociągów to „ustawka”.

– Prezydent, skarbnik wielokrotnie podczas publicznych wypowiedzi podkreślali, że negocjują warunki sprzedaży udziałów wodociągów z konkretnym kontrahentem: PFR-em. To ta instytucja od kilkunastu miesięcy posiada dostęp do dokumentów spółki. Stąd nasze pytanie: czy jeszcze możemy mówić o przetargu na wyłonienie nabywcy, czy to klasyczna „ustawka”? Taki przetarg to fikcja – mówił Andrzej Wiśniewski, radny PiS.

Jak podaje “Gazeta Pomorska”, prezydent odrzucił zarzuty, wyjaśniając, że nie ma mowy o żadnej „ustawce” z procedurą sprzedaży udziałów wodociągów. – Współpracę z PFR-em rozpoczął jeszcze poprzedni prezydent Grudziądza. PFR jest instytucją rządową – mówił prezydent.

Więcej na temat wykupu udziałów w przedsiębiorstwach wodociągowych przez Polski Fundusz Rozwoju w najbliższym numerze miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”. 

Czytaj więcej

Skomentuj