W Krakowie ogłoszono przetarg na budowę drugiej kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę. Przeprawa połączy Kazimierz i Ludwinów.

Trójprzegubowy łuk, przypominający krzyżujące się w powietrzu serpentyny – tak w skrócie można opisać konstrukcję kładki dla pieszych i rowerzystów, która w przyszłym roku połączy Kazimierz z Ludwinowem. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na budowę drugiej tego typu przeprawy mostowej. Prace mają polegać na wykonaniu samej kładki wraz z odwodnieniem oraz montażu oświetlenia i podgrzewania. W ramach inwestycji do nowego obiektu dostosowane mają zostać alejki i chodniki w rejonie ulic Skawińskiej, Wietora i Ludwinowskiej. Prace przy budowie kładki mają potrwać około roku. Wyniki przetargu poznamy w sierpniu.

Kładka dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Ludwinowem powstanie w oparciu o koncepcję i projekt krakowskiego Biura Projektów Lewicki i Łatak. Jej konstrukcję będą tworzyć trzy platformy – dwie o niskim nachyleniu przeznaczone będą dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Trzecia, w formie sinusoidy, przechodząca raz dołem, a raz górą całego układu, przeznaczona będzie dla pieszych.

Tymczasem wznowiono – przerwane ze względów technicznych – prace przy budowie kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Podgórzem. Przeprawa budowana jest według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym będzie stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone będą dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów. Kładka będzie się znajdować dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany także podgórskim.

źródło: krakow.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj