Coraz więcej biogazowni powstaje w Polsce dzięki zmianom w przepisach – informuje “Rzeczpospolita”. Wśród inwestujących w nie firm dziennik wymienia m.in. Kopex i Krajową Spółkę Cukrową.

W ubiegłym roku przychody Kopeksu ze sprzedaży energii elektrycznej wyniosły 529 mln zł (zysk 5 mln zł). W tym roku mają być nawet dwukrotnie wyższe, m.in. za sprawą utworzenia spółki Kopex Polskie Biogazownie, która do końca tego roku wybuduje dwie biogazownie, każda o mocy 1 megawata – w okolicach Gliwic i na Opolszczyźnie. Koszt każdej to ok. 20 mln zł. Cztery kolejne biogazownie budowane przez firmę na południu Polski w 2010 r. zostaną zgłoszone do konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie projekty mogą dostać 40 proc. dofinansowania.

Według ocen Instytutu Energetyki Odnawialnej w kraju jest rozwijanych ok. 200 projektów biogazowych. Do tej pory w Polsce uruchomiono tylko kilka biogazowni rolniczych, z czego cztery należą do duńskiego koncernu rolnego Poldanor. Firma zamierza w najbliższych trzech latach zostać właścicielem 15 takich obiektów.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj