Przyjęto Strategię dla tworzyw sztucznych. Mniej odpadów, więcej innowacyjnych technologii

Przyjęto Strategię dla tworzyw sztucznych. Mniej odpadów, więcej innowacyjnych technologii
kb
18.01.2018, o godz. 8:32
czas czytania: około 2 minut
0

Do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą nadawać się do recyklingu, zmniejszy się zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i ograniczy się stosowanie mikrodrobin plastiku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przyjęta 16 stycznia 2018 r. ogólnoeuropejska strategia dla tworzyw sztucznych jest jednym z elementów procesu przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Europejczycy wytwarzają co roku 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, ale mniej niż 30 proc. z nich zbiera się do recyklingu. Na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85 proc. odpadów plażowych.

Dlatego tak istotna jest przyjęta strategia, która  ma doprowadzić do zmian w projektowaniu, wytwarzaniu i stosowaniu produktów oraz ich recyklingu w UE. Zbyt często przy wytwarzaniu, wykorzystywaniu i wyrzucaniu tworzyw sztucznych nie uwzględnia się obecnie korzyści gospodarczych płynących z podejścia opartego w większym stopniu na obiegu zamkniętym.

– Jeżeli nie zmienimy metod produkcji i sposobów wykorzystywania tworzyw sztucznych, do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. – powiedział Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój. Dodał, że trzeba powstrzymać przedostawanie się tworzyw sztucznych do wody, żywności, a nawet do ludzkiego organizmu.   

 Jedynym długoterminowym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą szerszego stosowania technologii recyklingu i ponownego użyciaMusimy inwestować w nowe innowacyjne technologie, które zapewniają naszym obywatelom i środowisku naturalnemu bezpieczeństwo, a jednocześnie utrzymują konkurencyjność naszego przemysłu – konkludował Frans Timmermans.

Zgodnie z nową strategią Unia Europejska:

  • spowoduje, że recykling będzie opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw;
  • ograniczy ilość odpadów z tworzyw sztucznych;
  • powstrzyma zaśmiecanie mórz;
  • zachęci do inwestowania i wprowadzania innowacji;.
  • pobudzi zmiany na całym świecie.

– Dzięki tym działaniom będzie można ograniczyć odpady z tworzyw sztucznych na lądzie, w powietrzu i w morzu. Otworzą się też nowe możliwości w obszarze innowacji, konkurencyjności i wysokiej jakości miejsc pracy – powiedział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE , odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność. – Jest to wspaniała okazja dla przemysłu europejskiego do wypracowania wiodącej pozycji na świecie w dziedzinie nowych technologii i materiałów.

Wraz ze strategią w dziedzinie tworzyw sztucznych Komisja przyjęła ramy monitorowania obejmujące zestaw dziesięciu kluczowych wskaźników, które odnoszą się do każdego etapu cyklu. Będą one mierzyły postępy w procesie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym na szczeblu unijnym i krajowym.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024