Kolejne 2 mln zł z UE otrzymał Chełm (Lubelskie) na stworzenie niskoemisyjnego transportu w mieście. Środki te zostaną przeznaczone na przebudowę przystanków autobusowych. Łączny koszt projektu, który ma ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko, wynosi 26 mln zł.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisali w czwartek w Lublinie aneks do umowy na realizację projektu „Budowa niskoemisyjnego transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”. Dofinansowanie unijne wzrosło o ponad 2 mln zł.

Przystanki z zielenią, klimatyzacją i ogrzewaniem

– Dzięki tym zmianom uda się wymienić większość miejskich przystanków na nowoczesne, z elektronicznymi tablicami, czyli jest to bardzo duża zmiana jakościowa, jeśli chodzi o transport publiczny w Chełmie. Cieszymy się, że otrzymaliśmy te środki. Łączny koszt tej inwestycji wyniesie ok. 6 mln zł – powiedział prezydent Chełma. Dodał, że przewidziane są także przystanki z roślinnością oraz klimatyzowane i ogrzewane.

Ograniczanie negatywnego wpływu transportu zbiorowego na środowisko

Projekt opiewa w sumie na około 26 mln zł, z czego blisko 19 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Jego celem jest przede wszystkim ograniczanie negatywnego wpływu transportu zbiorowego na środowisko, a także polepszenie warunków życia mieszkańców. – Pod względem komunikacji miejskiej Chełm był lata do tyłu w porównaniu chociażby innych miast. Nie mówię tylko o taborze, ale też o przystankach czy siatce połączeń. Dzięki tym środkom, które urząd marszałkowski nam przekazał, krok po kroku możemy to zmieniać. Już jeżdżą pierwsze niskoemisyjne autobusy – zaznaczył Jakub Banaszek.

Do tej pory powstał także jeden węzeł przesiadkowy przy ul. Kolejowej oraz 12 km ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, m.in. wzdłuż dalszej części ul. Hrubieszowskiej aż do wschodnich granic miasta, gdzie połączy się z trasą biegnącą do Kamienia.

– Od kilku lat Chełm dynamicznie się rozwija. Już wkrótce mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z niskoemisyjnego transportu, nowoczesnych przystanków czy ścieżek rowerowych. Inwestycje te nie byłyby możliwe, gdyby nie środki europejskie – zaznaczył marszałek województwa lubelskiego.

Powstanie system roweru miejskiego

W ramach projektu powstanie także system roweru miejskiego, tj. wypożyczalnia rowerów miejskich i gminnych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 180 jednośladów. Łącznie zostanie oddanych 17 stacji wypożyczania rowerów. Oprócz klasycznych rowerów, z których część będzie posiadała foteliki dla dzieci, dostępne mają być także pojazdy cargo i tandemy.

 

 


Komunikacja miejska alternatywą dla ruchu samochodowego

[konferencja on-line już 23 czerwca]

Dla pracowników samorządu terytorialnego udział w konferencji jest bezpłatny!

 

  • Zasady organizacji i finansowania komunikacji miejskiej
  • Elektromobilność w komunikacji miejskiej (rozwój rynku, trendy, infrastruktura e-bus)
  • Strefy czystego transportu i konsekwencje ich wprowadzania
  • Studia przypadków: doświadczenia Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Gdańska związane z organizacją komunikacji miejskiej
  • Konsultacje społeczne w zakresie komunikacji miejskiej
  • Badania ruchu

to tylko wybrane zagadnienia jakie poruszą zaproszeni do współpracy eksperci i praktycy z obszaru transportu publicznego podczas konferencji 23 czerwca, która odbędzie się on-line.

Szczegóły, program i formularz rejestracji na stronie komunikacja.abrys.pl

Czytaj więcej

Skomentuj