Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Przyszłość zielonej energii. W co inwestować, na jakie przepisy uważać?

Przyszłość zielonej energii. W co inwestować, na jakie przepisy uważać?
jwo
08.05.2019, o godz. 13:26
czas czytania: około 2 minut
2

Na jakie inwestycje można uzyskać dofinansowanie? Czy biogazownie zdominują polski rynek odnawialnych źródeł energii? Na które nowe przepisy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Podczas konferencji miesięcznika "Energia i Recykling" na targach Greenpower 2019 w Poznaniu rozmawiano o nowych perspektywach dla OZE w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

O finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii mówił Łukasz Dranikowski, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Prelegent poinformował, że środki unijne na lata 2014-2020 są już na wyczerpaniu. Cały czas można jednak korzystać ze wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (środki krajowe) w wysokości do 85 proc. kosztów inwestycji.

Trwają dwa ostatnie konkursy w perspektywie 2014-2020 POiŚ, w których można zdobyć wsparcie na kogenerację i ciepłownictwo. Z kolei ze środków krajowych wspierana jest m.in. termomodernizacja w programie budownictwa energooszczędnego (dotacje i pożyczki). NFOŚiGW połączyło też kilka programów w jeden – Energia Plus o budżecie 4 mld zł. Pieniądze na odnawialne źródła energii można również uzyskać z programów lokalnych WFOŚiGW czy programu “Czyste Powietrze” – zauważył Łukasz Dranikowski.

Potencjał w biogazie

Inwestycje w zieloną energię pozwalają ograniczyć niską emisję. O ich pozytywnym wpływie na środowisko na przykładzie wykorzystania biogazu mówił Andrzej Bobrowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W przypadku rolnictwa dobrym sposobem zagospodarowania odpadów są biogazownie wytwarzające ciepło czy nawóz. Ciepłociąg zasilany instalacją o mocy 500 kW może ogrzać domy nawet czterdziestu rodzin.

Duży potencjał pod kątem produkcji biogazu mają też osady ściekowe. Tym bardziej, że od 2016 r. obowiązuje zakaz ich składowania. O biogazowniach tego typu i możliwościach ich wsparcia przez certyfikaty, system taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff), system dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium) czy system aukcyjny mówił Michał Maśliński z kancelarii SMM Legal.

Więcej na temat biogazowni w Polsce powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko reprezentująca Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki instalacji biogazowych w Polsce jest już ponad 300. Są one ważnym elementem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – Największy potencjał drzemie w osadach ściekowych, odpadach przemysłowych i odpadach komunalnych – poinformowała prelegentka.

Nowe przepisy o OZE

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt nowelizacji ustawy o OZE. Procedowane są także rozporządzenia dotyczące energii z OZE sprzedawanej na aukcjach, o czym poinformował Marcin Trupkiewicz z kancelarii BTK Legal.

Nowelizacja ustawy o OZE precyzuje m.in. kwestie sprzedaży energii w ramach FIT i FIP oraz aukcji OZE.

W dalszej części spotkania mówiono także o perspektywach dla fotowoltaiki po nowelizacji ustawy o OZE (Joanna Tabaka, T&T Proenergy), klastrach energii (Barbara Adamska, ADM Poland) czy magazynowaniu energii (Ewelina Łuczak-Sosińska, kancelaria Piszcz i Wspólnicy).

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


Maja

Komentarz #17716 dodany 2019-05-20 11:14:21

fajny materiał


opozda

Komentarz #17759 dodany 2019-05-23 08:49:28

Super, że coraz częściej organizuje się takie konferencje i można się dzielić wiedzą z zakresu OZE. Dla zainteresowanych tematem polecam poczytać zasady spisane przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, przy wsparciu Europejskiego Instytutu Miedzi dotyczące zrównoważonej polityki energetycznej, w tym PEP 2040

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024