Zakończył się drugi etap akcji “Zielone Podwórka. Zmieniamy rzeczy na lepsze” organizowanej przez Fundację All For Planet. Wyłoniono trzy zwycięskie podwórka, których rewitalizacja rozpocznie się jesienią br. Zwyciężyło bytomskie podwórko, zyskując prawie 60 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Środa Wielkopolska, na którą głosowało prawie 13 proc. osób, trzecie miejsce zostało zajęte przez Bydgoszcz, która zdobyła prawie 11 proc głosów.

W ramach I etapu, który odbył sie w maju zebrano zgłoszenia zaniedbanych placów zabaw, parków i podwórek z calego kraju. Nadesłano kilkadziesiąt propozycji. Spośród nadesłanych propozycji wybrano pięć, które zostały poddane głosowaniu. tą drogą wyłoniono trzy miejsca, których rewitalizacja jest najpilniejsza.

Jury kierowało się m.in. takimi oto kategoriami, jak:  zazielenienie, wielkość podwórka, wielkość zniszczenia wyposażenia,  parkowanie samochodów na podwórkach (samochody przejeżdżające przez plac niszczą zieleń),
możliwości techniczne rewitalizacji oraz historia miejsca.

Zwyciężyło bytomskie podwórko, zyskując prawie 60 proc. głosów (706 głosów). Na drugim miejscu uplasowała się Środa Wielkopolska, na którą głosowały 154 osoby (prawie 13 proc. głosów). Trzecie miejsce zostało zajęte przez Bydgoszcz – 130 głosów, prawie 11 proc.

Oto wspomnienia Pana Daniela (który zgłosił bytomskie podwórko do konkursu) na temat zwycięskiego miejsca: „był to dawniej bardzo urokliwy ogródek pomiędzy dwoma kamienicami z początku XX wieku. Prócz roślinności znajdowała się tam nieduża fontanna, a teren ogrodzony był drewnianym płotem z murowanymi, zdobionymi filarami […] Fontanna już nie działa, a jej basen stał się śmietnikiem. Razem z kolegami wspinaliśmy się na tamtejsze drzewa i wyjadaliśmy zielone, niedojrzałe wiśnie […] Nigdzie nie ma tak dobrych wiśni jak z tego ogródka. Nie ma nigdzie też tak pięknej wiśni jak ta. Jej widok wiosną gdy zakwitnie zapiera dech w piersiach. Jestem pewien, że gdyby Kochanowski żył w Bytomiu, to zamiast „Pod Lipą” napisałby fraszkę „Pod wiśnią”. Pewnego razu, zeskakując z tamtejszego murku niemal odgryzłem sobie język i do dziś mam pamiątkę po tej historii. Chciałbym, aby moje dzieci też mogły się tam bawić, bo nadal mieszkam w sąsiedniej kamienicy, w której żyło kilka pokoleń mojej rodziny”.

Prace na zwycięskich podwórkach rozpoczną się na przełomie września i października, gdyz jest t najlepszy czas na sadzenie drzew, krzewów i sianie trawy. Rewitalizacja zostanie sfinsowana ze środków z aukcji specjalnych. Pieniądze wciąż zasilają konto All For Planet. O dokładnej zebranie kwocie serwis poinformuje już wkrótce.

Źródło: Allegro, All For Planet

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj