Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Radiowe odczyty wodomierzy

Radiowe odczyty wodomierzy
01.10.2009, o godz. 11:38
czas czytania: około 2 minut
0

Jaworznickie wodociągi testują kolejny zestaw urządzeń do radiowych odczytów wodomierzy. Od początku września na terenie miasta zainstalowano ich dodatkowo blisko 58 sztuk. Nowoczesnym systemem została objęta cała ulica Cezarówka Górna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Po sprawdzeniu systemu w warunkach ciężko dostępnych. Przypomnę tylko iż pierwsze sto modułów zostało zamontowanych w kwietniu tego roku w głębokich studzienkach wodomierzowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych pracowników – postanowiliśmy sprawdzić jak system będzie funkcjonował w domach u prywatnych odbiorców i czy podobnie jak dla naszych pracowników będzie on dla nich znacznym ułatwieniem – tłumaczy prezes zarządu MPWiK w Jaworznie Józef Natonek. 

Ułatwienia o których mowa to przede wszystkim czas, a dokładnie jego oszczędność. Bezprzewodowy terminal odczytowy  po prawidłowej konfiguracji może dokonać odczytu wodomierza w przeciągu 30 sekund z odległości 150 metrów.

W ten sposób klienci z Cezarówki Górnej nie muszą umawiać się z inkasentem. System umożliwia także odczyt stanu licznika z nieruchomości do której dostęp z różnych powodów był ograniczony – dodaje Józef Natonek.

Sam odczyt urządzenia jest stosunkowo prosty. Każdy z przystosowanych do systemu wodomierzy wyposażony jest w nadajnik impulsów (liczydło), który współpracuje z cewkami modułu, które montowane są na wodomierzu. Cewki modułu potrafią dokładnie odczytać informacje dotyczące kierunku obrotu wskazówek, zużycia wody, kierunku jej przepływu, informacje o ewentualnych wyciekach lub informacje o ewentualnym uszkodzeniu wodomierza. Te informacje zebrane drogą radiową przez terminal, który w swej pamięci może przechowywać blisko dwa tysiące odczytów,  w siedzibie Spółki są przetworzone przez komputer PC w celu analizowania lub wygenerowania rachunku.

Przepływ danych pomiędzy licznikiem, a terminalem może nastąpić z odległości kilkudziesięciu metrów. Czas pracy modułów programowany jest przez terminal, co pozwala na oszczędność baterii oraz wysyłanie impulsów radiowych tylko w konkretnych przypadkach. Jeśli warunki tego wymagają, wodomierze wraz z modułami radiowymi mogą pracować przy całkowitym zanurzeniu w wodzie.

Koszt nowoczesnego systemu składającego się ze stu pięćdziesięciu ośmiu modułów, terminala odczytowego oraz z oprogramowania komputerowego to 56 tys. zł.

źródło: MPWiK w Jaworznie

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024