O rozpoczęcie programu czipowania psów na terenie Ostrowa Wielkopolskiego wnioskują radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej.

Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt jest systematycznie rozbudowywane. Ostatnie prace prowadzone w lipcu 2008 roku pozwoliły na postawienie nowych klatek dla zwierząt. Schronisko ma także kuchnię. Powstanie jeszcze budynek gospodarczy, pomieszczenia na słomę i garaż.

– Teraz mamy w schronisku 102 psy, tak dużej liczby psów jeszcze nie mieliśmy, ale także nigdy dotąd warunki lokalowe nie pozwoliłyby na przyjęcie tylu psów. Średnio przyjmujemy jednego psa dziennie. Ale także wydajemy pieski do nowych właścicieli. – powiedziała Anna Schlaisser kierownik schroniska.

Zrealizowana na początku lipca 2008 roku inwestycja kosztowała nieco ponad 181 tys. złotych. Dzięki tym środkom schronisko wzbogaciło się o 37 klatek. Jedna z nich przeznaczona jest do celów kwarantanny. Radni z dwóch komisji złożyli wspólny wniosek o rozpoczęcie od nowego roku programu czipowania psów na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

– Czipowanie rozwiązuje także kwestie związane z opłata za posiadanie psa. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej – podkreśla Michał Bargiel szef Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Środowiska.

W Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim w ewidencji urzędowej jest 2516 posiadaczy psów, którzy podlegają opłacie. Zwolnione z opłaty za psa są osoby po 65 r.ż. prowadzący samodzielnie gospodarstwo domowe, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, podatnicy płacący podatek rolny (miejscy rolnicy), którzy mają nie więcej niż 2 psy. Zwolnieniom podlega 1188 osób ( w tym 20 rolników). W sumie w ewidencji jest 3704 właścicieli psów.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj