W związku z koronawirusem władze Radomia przygotowały pakiet wsparcia dla przedsiębiorców “Bezpieczne miejsca pracy”. Obejmuje on umorzenie płatności lokalnych podatków i czynszów – poinformował radomski magistrat.

Wsparcie podatników ma charakter pomocy publicznej (de minimis). “Chcemy żeby nasze działania ułatwiły funkcjonowanie firm w tym bardzo trudnym czasie i uchroniły istniejące miejsca pracy. To na czym się skupiamy, to podatek od nieruchomości i czynsz najmu za lokale, które są w zasobie gminy” – poinformowała wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

Pakiet wsparcia dla radomskich przedsiębiorców obejmuje umorzenie podatku od nieruchomości i środków transportu na indywidualny wniosek przedsiębiorcy, umorzenie podatku (wyłącznie za 2020 rok) – dla podatników, mających zaległości podatkowe wobec gminy za 2020 rok, odroczenie lub umorzenie płatności czynszu najmu lokali, w których gmina jest właścicielem i odroczenie płatności za wodę.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski zaznaczył, że propozycje miasta mogą odnosić się wyłącznie do takich obszarów, które pozostają w kompetencjach samorządu.

“Na pewno większe pole do działania ma tu rząd, ale my jako samorząd, w miarę naszych możliwości, chcemy tworzyć warunki, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki epidemii” – stwierdził Witkowski.

Kielecki magistrat pomaga przedsiębiorcom

Miasto zapowiedziało, że procedura ubiegania się o pomoc będzie maksymalnie uproszona i odbywała się na indywidualny wniosek przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa.

W poniedziałek prezydent Radomia poinformował z kolei, że miasto przeznaczy 1 mln zł na wypłaty dodatków dla personelu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zamiast na funkcjonowanie w tym roku roweru miejskiego.

“Uznałem, że przede wszystkim należy docenić pracę tych ludzi, którzy na pierwszej linii walczą z epidemią” – uzasadnił swoją decyzję Witkowski.

Czytaj więcej

Skomentuj