Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Rafy koralowe zagrożone przez zmiany klimatu

Rafy koralowe zagrożone przez zmiany klimatu
13.05.2009, o godz. 14:19
czas czytania: około 2 minut
0

Negatywny wpływ zmian klimatu na rafy koralowe może spowodować konieczność przesiedlenia milionów ludzi – takie ostrzeżenie zawiera najnowszy raport WWF.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Jeśli świat nie podejmie efektywnych działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych, do końca tego wieku z „Trójkąta Koralowego” znikną rafy koralowe. W konsekwencji o 80% zmniejszy się zdolność środowiska naturalnego tych rejonów do dostarczania żywności. Oznacza to pogorszenie poziomu życia blisko 100 milionów ludzi.

Najnowszy raport WWF, międzynarodowej organizacji ekologicznej, raport The Coral Triangle and Climate Change: Ecosystems, People and Societies at Risk analizuje ponad 300 naukowych publikacji i uwzględnia prace ponad 20 ekspertów z takich dziedzin jak biologia, gospodarka i rybołówstwo. Na tej podstawie określono dwa możliwe scenariusze, które jeszcze w tym wieku będą dotyczyć najbogatszego pod względem przyrodniczym środowiska morskiego świata – wybrzeży, raf i mórz sześciu krajów: Indonezji, Filipin, Malezji, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Timoru Wschodniego.

Trójkąt Koralowy, który zajmuje zaledwie jeden procent powierzchni Ziemi, kryje aż 30% raf koralowych świata, 76% gatunków korali rafotwórczych oraz więcej niż 35% gatunków ryb żyjących na rafie. Region ten jest kluczowym tarliskiem także dla innych gatunków ryb o ogromnym znaczeniu gospodarczym, takich jak np. tuńczyk. To unikalne środowisko dostarcza niezbędnych środków do życia stu milionom ludzi.  

Gwałtowne zmiany w temperaturze oceanów, kwasowości i poziomie mórz, to tylko niektóre objawy zmian klimatycznych, które mają dewastacyjny wpływ na środowisko raf koralowych. Jeśli nie uda się powstrzymać nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, czynniki te spowodują bezpowrotne spustoszenie biologicznych skarbów Trójkąta Koralowego. Dziesiątki milionów ludzi będą zmuszone do przesiedlenia z powodu utraty miejsca zamieszkania, pożywienia i dochodu, wywierając dodatkową presję na okoliczne miasta i pobliskie kraje rozwinięte, takie jak Australia i Nowa Zelandia.

– Czarnego scenariusza uda się uniknąć jeśli osiągniemy znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych popartą międzynarodowymi inwestycjami w ochronę naturalnych środowisk regionu – mówi Wojciech Stępniewski, Kierownik projektu „Klimat i energia” w WWF Polska. – Presja na ten obszar wzrasta w tak alarmującym tempie, że pilne działania na poziomie regionalnym i międzynarodowym muszą być podejmowane już teraz by uniknąć katastrofalnych skutków dla ludzi i przyrody.

źródło: WWF

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024