Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Raport: Kaucje pod lupą Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

Raport: Kaucje pod lupą Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
dom
18.02.2022, o godz. 12:47
czas czytania: około 2 minut
0

Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 174 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2018) z czego średnio 20–30% to opakowania po napojach. Tak duża ilość generowanych odpadów opakowaniowych jest również spowodowana odchodzeniem od opakowań wielokrotnego użytku – pisze Bartosz Malowaniec w najnowszym raporcie pt. "Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości" przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste we współpracy z Fundacją Instytut Samorządowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

“Coraz większe zaśmiecenie to fakt. Potwierdzają go kolejne ekspertyzy oraz to, co widzimy wokół. Na wagę problemu wskazują także kierunki polityki Unii Europejskiej, mające na celu przeciwdziałanie zaśmiecaniu” – piszą eksperci PSZW.

Raport ma być głosem organizacji pozarządowych spoglądających na kwestie zaśmiecenia z perspektywy środowiska i społeczeństwa, a nie własnych interesów i zysków, “bo tak trzeba nazwać próbę pominięcia puszek i szklanych butelek w budowanym systemie kaucyjnym w Polsce”.

Mimo doświadczeń europejskich w zakresie skutecznych systemów kaucyjnych obejmujących wszystkie opakowania po napojach – piszą autorzy raportu – Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż się waha, czy polski system kaucyjny powinien objąć puszki i szklane butelki.

“Polskie Stowarzyszenie Zero Waste patrzy na odpady ponad podziałami na plastik metal i szkło, a naszym jedynym interesem jest ochrona czystego środowiska, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz bardziej efektywna gospodarka” – uważają ekolodzy.

Raport “Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości” przypomina, że system kaucyjny ma na celu: zmniejszenie zaśmiecenia, zwiększenie recyklingu, przybliżenie Polski do modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Autorzy raportu piszą także o regulacjach Unii Europejskiej, współzależności, jaka łączy ROP i system kaucyjny, ekomodulacji opłat na przykładzie systemu fińskiego, znaczeniu opakowań wielorazowych, sytuacji w kraju, systemach kaucyjnych w wybranych krajach Europy, m.in. Litwy, Niemiec, Finlandii, propozycji polskiego systemu kaucyjnego, argumentach za włączeniem wszystkich rodzajów opakowań do efektywnego systemu kaucyjnego.

Pełną treść raportu można pobrać STĄD.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023