Rynek recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 r.

Rynek recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 r.
E. M.
07.08.2024, o godz. 13:32
czas czytania: około 3 minut
0

W 2022 roku w Polsce do obrotu wprowadzono 6 740,0 tys. Mg opakowań, z czego 34% stanowiły opakowania papierowe i tekturowe. Niestety, niski poziom ponownego użycia i recyklingu tych materiałów powoduje straty cennych surowców i utrudnia rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Zagadnienia dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych będą jednym z wielu obszarów tematycznych Forum Recyklingu - wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-15 października 2024.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opakowania stanowią niezbędną funkcję ochronną i transportową towarów czy to w przemyśle, handlu, czy konsumpcji. Nie sposób wyobrazić sobie transportu i dostawy towaru bez opakowania. Opakowania są jednym z głównych czynników zużycia surowców pierwotnych, a odpady opakowaniowe zanieczyszczają powietrze, glebę oraz środowisko wodne. Duże i stale rosnące ilości wytwarzanych opakowań, a także niski poziom ich ponownego użycia oraz niedostateczny recykling, powodują ogromnie straty cennych surowców pierwotnych oraz utrudniają rozwój niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tego powodu opakowania oraz powstające z nich odpady zostały objęte przez UE polityką ochrony środowiska.

Rola konsumentów

Gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi to z jednej strony zapobieganie ich wpływowi na środowisko lub zmniejszenie tego wpływu, a z drugiej strony zapewnienie funkcjonowania rynku UE, uniknięcie przeszkód i zakłóceń w handlu oraz ograniczenia konkurencji. Jakiekolwiek decyzje i działania powinny przede wszystkim obejmować zapobieganie powstawaniu odpadów po opakowaniach, a najlepszym sposobem jest zmniejszenie ilości opakowań wprowadzanych do obrotu.

Kluczową rolę w gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi odgrywają konsumenci. Ażeby jednak mogli oni dostosować swoje zachowania i postawy muszą być odpowiednio informowani, zarówno przez producentów opakowań jak i władze krajowe. Konieczne jest zwiększenie świadomości na temat roli opakowań w powstawaniu odpadów oraz przejęcie odpowiedzialności zgodnie z zasadą “zanieczyszczający płaci”. Przygotowanie do ponownego użycia i recykling są środkami wskazanymi w hierarchii postępowania z odpadami mającymi na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnego wpływu odpadów powstających z opakowań na środowisko naturalne, życie i zdrowie ludzkie. UE wyznaczyła cele w postaci obowiązkowych poziomów recyklingu dla odpadów opakowaniowych. Dla monitorowania realizacji tego celu koniecznym jest posiadanie rzetelnych i kompleksowych danych, zarówno przedmiotowych, jak i ilościowych.


W dniach 14 i 15 października w Poznaniu odbędzie się 
Forum Recyklingu

to wyjątkowe spotkanie branży recyklingowej które umożliwi stworzenie strefy dialogu i dyskusji wobec narastających problemów czy wyzwań z jakimi mają do czynienia przedsiębiorcy. Tematyka związana z: ograniczonym dostępem do nieodnawialnych zasobów, uwarunkowań Polski wynikających z jej geopolitycznego położenia, rotujących regulacji prawnych czy poszukiwania alternatywnych działań recyklerów, będą stanowić główny fundamentem dwudniowego spotkania.

Celem wspólnego dialogu jest wypracowanie sprawdzonych rozwiązań i najlepszych odpowiedzi wobec wyzwań stojących przed branżą.

Podczas Forum odbędą się sesje tematyczne realizowane w ramach paneli dyskusyjnych każdorazowo poprzedzonych wystąpieniem wprowadzającym. 

Więcej na temat Forum Recyklingu: forumrecyklingu.pl


 

Wyzwania i wyniki recyklingu 

W 2022 r. do obrotu w Polsce wprowadzono produkty w 6 740,0 tys. Mg opakowań, gdzie największy udział, wynoszący 34%, stanowiły opakowania z papieru i tektury. Ilość opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych wynosiła ok. 1 800 tys. Mg, co oznacza, że odpady opakowaniowe powstałe z opakowań nie przeznaczonych dla gospodarstw mają swój znaczący udział w wytworzonych odpadach komunalnych. Ponad połowa opakowaniowych odpadów komunalnych powstała z opakowań przeznaczonych na żywność. Efektywnemu recyklingowi poddano 53% opakowań wprowadzonych do obrotu w tym samym roku kalendarzowym.

Przekazując do Państwa rąk tę publikację mamy ogromną nadzieję, że będzie ona stanowić podstawę do wspólnego dialogu, podejmowania dalszych dyskusji, weryfikacji danych oraz wyciągnięcia rzetelnych wniosków, służącym kierunkom i perspektywom rozwoju przemysłu recyklingowego w Polsce. Najwyższy czas, aby zacząć rozmawiać o faktach i na podstawie faktów.

Niniejszy materiał powstał w związku z realizacją projektu pn. „Kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca gospodarki odpadami, w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiału odpowiada wyłącznie Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy”.


 

Więcej na temat Forum Recyklingu: forumrecyklingu.pl

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024