Rawka, dopływ Bzury, Słudwia - 3 zgłoszenia zanieczyszczenia rzek na przestrzeni kilku dni... jakie były ich powody?

Rawka, dopływ Bzury, Słudwia - 3 zgłoszenia zanieczyszczenia rzek na przestrzeni kilku dni... jakie były ich powody?
05.07.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 3 minut
0

3 lipca do WIOŚ w Łodzi (Delagatura w Skierniewicach) zgłoszono podejrzenie odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do rzeki Rawki. 28 czerwca do WIOŚ w Łodzi wpłynęło zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wody w rowie odprowadzającym wody deszczowe do rzeki Bzury na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Tego samego dnia zgłoszono również zanieczyszczenie rzeki Słudwi. W tym przypadku WIOŚ w Łodzi rozpoczął kontrolę w oczyszczalni PWiK w Żychlinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zanieczyszczenie rzeki Rawki (Kurzeszyn, gm. Rawa Mazowiecka)

W dniu 03.07.2023 r. o godz. 14:40, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, Delegatura w Skierniewicach otrzymała zgłoszenie telefoniczne, od pracownika Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w Skierniewicach, dotyczące odprowadzania nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni ścieków w Kurzeszynie do rzeki Rawki.
Inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Skierniewicach w dniu 3.07.2023 r. ok. godz. 16:05 przeprowadzili oględziny wylotu ścieków oczyszczonych do kanału odprowadzającego ścieki do rzeki Rawki. Z wylotu ścieków oczyszczonych do kanału z terenu oczyszczalni stwierdzono odpływ ścieków o barwie szaro-brązowej, ścieki były mętne. Nie stwierdzono nieprzyjemnego zapachu charakterystycznego dla ścieków bytowych. W kanale odprowadzającym ścieki do rzeki Rawki stwierdzono zaleganie mętnych ścieków. O godzinie 16:35 zaobserwowano kolejny zrzut ścieków. Zaobserwowano nienaturalnie występującą pianę płynącą wzdłuż kanału.
Ścieki na długości całego kanału posiadały barwę szaro-brązową. Podczas oględzin wylotu ścieków do rzeki Rawki zaobserwowano nienaturalnie występującą białą pianę. W rejonie wylotu ścieków do rzeki Rawki nie stwierdzono występowania osadów ściekowych. W rzece Rawce powyżej i poniżej wylotu nie stwierdzono śniętych ryb. Podczas oględzin pobrane zostały próby ścieków z wylotu ścieków z oczyszczalni w Kurzeszynie oraz wody z rzeki Rawka powyżej i poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni.

Zanieczyszczenie dopływu rzeki Bzury (Aleksandrów Łódzki)

Z kolei 28 czerwca 2023 r. do WIOŚ w Łodzi wpłynęło zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wody w rowie odprowadzającym wody deszczowe do rzeki Bzury na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Inspektorzy WIOŚ w Łodzi niezwłocznie rozpoczęli czynności w terenie.
W związku ze zdarzeniem działania podjęli również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Aleksandrowie Łódzkim oraz Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Zgierzu.
Ustalono, że woda ma różowo-czerwone zabarwienie, a przyczyną zanieczyszczenia było zdarzenie drogowe, w wyniku którego barwnik drukarski rozsypał się na drogę, a następnie trafił do kanalizacji deszczowej. Państwowa Straż Pożarna podjęła działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia. WIOŚ w Łodzi zlecił Centralnemu Laboratorium Badawczemu GIOŚ pobór i badania prób wody.
Czynności WIOŚ w Łodzi są kontynuowane.

Zanieczyszczenie rzeki Słudwi (gm. Żychlin, pow. Kutnowski)

W związku z otrzymaniem w dniu 28 czerwca 2023 r. zgłoszenia dotyczącego zanieczyszczenia rzeki Słudwi inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Skierniewicach tego samego dnia przeprowadzili oględziny rzeki:
– na moście w Żychlinie przy ul. Narutowicza (przed wylotem miejskiej oczyszczalni ścieków w Żychlinie) gdzie nie stwierdzono zanieczyszczenia rzeki.
– przy wylocie odprowadzającym ścieki z oczyszczalni PWiK w Żychlinie, gdzie stwierdzono odpływ ścieków o barwie szaro-czarnej, ścieki były mętne. Woda w rzece Słudwia w rejonie wylotu ulegała wypienieniu, roślinność wodna pokryta była warstwą czarnego osadu ściekowego. Woda wydzielała nieprzyjemny zapach, typowy dla ścieków komunalnych. W rzece nie stwierdzono śniętych ryb oraz obecności żywych ryb.
– na wysokości mostu w miejscowości Wola Popowa (500 m za oczyszczalnią w linii prostej) oraz na moście między miejscowością Chochołów i Kruki (5,5 km za oczyszczalnią w linii prostej). Woda w rzece w tych miejscach była mętna i szara. Stwierdzono uciążliwość zapachową, typową dla ścieków komunalnych. Nie stwierdzono wypienienia oraz obecności żywych i śniętych ryb.
Jak informuje WIOŚ, w toku czynności próbobiorca CLB GIOŚ pobrał próby wody z rzeki Słudwi w 3 punktach oraz próbę ścieków odprowadzanych z oczyszczalni do rzeki. Pobrane próby wody między miejscowościami Chochołów i Kruki wykazały bardzo niską zawartość tlenu, na poziomie 1,1 mg/l. Analiza prób jest w toku. WIOŚ w Łodzi rozpoczął kontrolę w oczyszczalni PWiK w Żychlinie

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024