Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rawka, dopływ Bzury, Słudwia - 3 zgłoszenia zanieczyszczenia rzek na przestrzeni kilku dni... jakie były ich powody?

Rawka, dopływ Bzury, Słudwia - 3 zgłoszenia zanieczyszczenia rzek na przestrzeni kilku dni... jakie były ich powody?
05.07.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 3 minut
0

3 lipca do WIOŚ w Łodzi (Delagatura w Skierniewicach) zgłoszono podejrzenie odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do rzeki Rawki. 28 czerwca do WIOŚ w Łodzi wpłynęło zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wody w rowie odprowadzającym wody deszczowe do rzeki Bzury na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Tego samego dnia zgłoszono również zanieczyszczenie rzeki Słudwi. W tym przypadku WIOŚ w Łodzi rozpoczął kontrolę w oczyszczalni PWiK w Żychlinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zanieczyszczenie rzeki Rawki (Kurzeszyn, gm. Rawa Mazowiecka)

W dniu 03.07.2023 r. o godz. 14:40, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, Delegatura w Skierniewicach otrzymała zgłoszenie telefoniczne, od pracownika Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w Skierniewicach, dotyczące odprowadzania nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni ścieków w Kurzeszynie do rzeki Rawki.
Inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Skierniewicach w dniu 3.07.2023 r. ok. godz. 16:05 przeprowadzili oględziny wylotu ścieków oczyszczonych do kanału odprowadzającego ścieki do rzeki Rawki. Z wylotu ścieków oczyszczonych do kanału z terenu oczyszczalni stwierdzono odpływ ścieków o barwie szaro-brązowej, ścieki były mętne. Nie stwierdzono nieprzyjemnego zapachu charakterystycznego dla ścieków bytowych. W kanale odprowadzającym ścieki do rzeki Rawki stwierdzono zaleganie mętnych ścieków. O godzinie 16:35 zaobserwowano kolejny zrzut ścieków. Zaobserwowano nienaturalnie występującą pianę płynącą wzdłuż kanału.
Ścieki na długości całego kanału posiadały barwę szaro-brązową. Podczas oględzin wylotu ścieków do rzeki Rawki zaobserwowano nienaturalnie występującą białą pianę. W rejonie wylotu ścieków do rzeki Rawki nie stwierdzono występowania osadów ściekowych. W rzece Rawce powyżej i poniżej wylotu nie stwierdzono śniętych ryb. Podczas oględzin pobrane zostały próby ścieków z wylotu ścieków z oczyszczalni w Kurzeszynie oraz wody z rzeki Rawka powyżej i poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni.

Zanieczyszczenie dopływu rzeki Bzury (Aleksandrów Łódzki)

Z kolei 28 czerwca 2023 r. do WIOŚ w Łodzi wpłynęło zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wody w rowie odprowadzającym wody deszczowe do rzeki Bzury na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Inspektorzy WIOŚ w Łodzi niezwłocznie rozpoczęli czynności w terenie.
W związku ze zdarzeniem działania podjęli również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Aleksandrowie Łódzkim oraz Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Zgierzu.
Ustalono, że woda ma różowo-czerwone zabarwienie, a przyczyną zanieczyszczenia było zdarzenie drogowe, w wyniku którego barwnik drukarski rozsypał się na drogę, a następnie trafił do kanalizacji deszczowej. Państwowa Straż Pożarna podjęła działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia. WIOŚ w Łodzi zlecił Centralnemu Laboratorium Badawczemu GIOŚ pobór i badania prób wody.
Czynności WIOŚ w Łodzi są kontynuowane.

Zanieczyszczenie rzeki Słudwi (gm. Żychlin, pow. Kutnowski)

W związku z otrzymaniem w dniu 28 czerwca 2023 r. zgłoszenia dotyczącego zanieczyszczenia rzeki Słudwi inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Skierniewicach tego samego dnia przeprowadzili oględziny rzeki:
– na moście w Żychlinie przy ul. Narutowicza (przed wylotem miejskiej oczyszczalni ścieków w Żychlinie) gdzie nie stwierdzono zanieczyszczenia rzeki.
– przy wylocie odprowadzającym ścieki z oczyszczalni PWiK w Żychlinie, gdzie stwierdzono odpływ ścieków o barwie szaro-czarnej, ścieki były mętne. Woda w rzece Słudwia w rejonie wylotu ulegała wypienieniu, roślinność wodna pokryta była warstwą czarnego osadu ściekowego. Woda wydzielała nieprzyjemny zapach, typowy dla ścieków komunalnych. W rzece nie stwierdzono śniętych ryb oraz obecności żywych ryb.
– na wysokości mostu w miejscowości Wola Popowa (500 m za oczyszczalnią w linii prostej) oraz na moście między miejscowością Chochołów i Kruki (5,5 km za oczyszczalnią w linii prostej). Woda w rzece w tych miejscach była mętna i szara. Stwierdzono uciążliwość zapachową, typową dla ścieków komunalnych. Nie stwierdzono wypienienia oraz obecności żywych i śniętych ryb.
Jak informuje WIOŚ, w toku czynności próbobiorca CLB GIOŚ pobrał próby wody z rzeki Słudwi w 3 punktach oraz próbę ścieków odprowadzanych z oczyszczalni do rzeki. Pobrane próby wody między miejscowościami Chochołów i Kruki wykazały bardzo niską zawartość tlenu, na poziomie 1,1 mg/l. Analiza prób jest w toku. WIOŚ w Łodzi rozpoczął kontrolę w oczyszczalni PWiK w Żychlinie

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024