Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

RDOŚ w Bydgoszczy: wszczęto postępowanie w celu ustalenia możliwej szkody w środowisku po wycince na Kępie Bazarowej

RDOŚ w Bydgoszczy: wszczęto postępowanie w celu ustalenia możliwej szkody w środowisku po wycince na Kępie Bazarowej
MŁ/PAP
21.02.2022, o godz. 19:00
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś wszczęte zostało postępowanie w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, celem ustalenia możliwości wystąpienia szkody w środowisku na Kępie Bazarowej w Toruniu - przekazała PAP rzecznik prasowa RDOŚ Anna Gondek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

 

Jak informowała w ubiegłym tygodniu PAP wycinka drzew na wyspie Kępa Bazarowa została wstrzymana po sygnałach o możliwym przekroczeniu decyzji środowiskowej.

Zakres wycinki drzew znacznie większy, niż wskazano w decyzji RDOŚ

“Zakres wycinki drzew jest znacznie większy, niż wskazany w decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Po weryfikacji w terenie zauważono, że wycięte zostały topole, wierzby, a także olcha czarna o znacznych rozmiarach. W tym momencie trwa postępowanie wyjaśniające” – informowała w ubiegłą środę PAP rzecznik prasowa RDOŚ w Bydgoszczy Anna Gondek.

Kępa Bazarowa to wyspa między Wisłą a jej południową odnogą Małą Wisłą – zlokalizowana dokładnie naprzeciwko historycznego centrum Torunia – średniowiecznego zespołu miejskiego wpisanego na lista światowego dziedzictwa UNESCO.

W poniedziałek Gondek odpowiadając na kolejne pytania PAP w tej sprawie wskazała, że “21 lutego zostało wszczęte postępowanie w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, celem ustalenia możliwości wystąpienia szkody w środowisku”.

Kontrola RDOŚ i WINB

“W środę 23 lutego 2022 pracownicy RDOŚ w Bydgoszczy przeprowadzą wspólnie z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy (kolejną – PAP) kontrolę, mającą na celu m.in. zweryfikowanie zgodności przeprowadzonych prac z decyzją Wojewody Kujawsko–Pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nr 1/2020 z dnia 29 stycznia 2020 r. Podczas kontroli zweryfikowane zostanie także potencjalne występowanie w obrębie wyciętych drzew gatunków objętych ochroną, w szczególności bezkręgowców i porostów. Na obecnym etapie prowadzimy działania we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy” – dodała Gondek.

W środowym oświadczeniu toruński magistrat wskazał, że “Miejski Zarząd Dróg zarządził wstrzymanie prac przy wycince oraz zorganizował wizje lokalną w terenie przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska”.

“W związku z wątpliwościami w trakcie wizji, co do zgodności prac realizowanych przez wykonawcę ze zleconym zakresem, został wezwany on do złożenia stosownych wyjaśnień, które zostaną przekazane RDOŚ. Jednocześnie informujemy, iż firmę wykonującą prace wybrano w trybie zapytania ofertowego i musiała legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w realizacji tożsamych zadań” – dodano w oświadczeniu.

Miasto argumentowało także, że “Miejski Zarząd Dróg został zobowiązany do usunięcia drzew gatunku klon jesionolistny na terenie przylegającym w odległości 200 m od mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego o łącznej powierzchni ok. 15 ha zgodnie z decyzją RDOŚ nr 20/2019”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024