Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Reforma gospodarki wodnej

Reforma gospodarki wodnej
18.10.2012, o godz. 14:58
czas czytania: około 2 minut
0

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zaprezentował na Konwencie Marszałków RP założenia reformy gospodarki wodnej w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Nie będziemy dokonywać kolejnej nowelizacji. Skupimy się na nowym sposobie zarządzania – powiedział Stanisław Gawłowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska rozpoczynając swoje wystąpienie. Podkreślił, że ustawa nowe Prawo wodne ma uporządkować gospodarkę wodną w naszym kraju. Proponowane zmiany wprowadzą zupełnie nowy model zarządzania i finansowania gospodarowania i zarządzania wodami.

Wprowadzone zmiany ułatwią walkę z powodziami i suszami oraz umożliwią adaptację do skutków zmian klimatu – powiedział minister. – Najważniejszą zmianą, jakiej chcemy dokonać, jest rozdzielenie kompetencji w zakresie zarządzania i planowania w gospodarce wodnej od utrzymania wód i majątku gospodarki wodnej wraz z realizacją inwestycji. Aby to osiągnąć, musimy uprościć strukturę organizacyjną  administracji publicznej w tym zakresie.

– Dla samorządów najważniejszą zmianą będzie podział wód na wody „samorządowe” i „rządowe”. „Wody samorządowe” zostaną przydzielone do zarządzania samorządom wojewódzkim. Te wody to rzeki i kanały o znaczeniu regionalnym i lokalnym. „Wody rządowe” zostaną przypisane do zarządzania nowoutworzonym zarządom. „Wody rządowe” to przede wszystkim wody istotne dla kształtowania zasobów wodnych całego kraju oraz ochrony przeciwpowodziowej skupione w zlewniach Wisły i Odry. Za całość „wody rządowej” czy „samorządowej” będzie odpowiadał jeden podmiot. To znaczy, że marszałek albo zarząd dorzecza będzie odpowiedzialny zarówno za wodę w korycie, za teren międzywala i za wały przeciwpowodziowe – podkreślił wiceminister.

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy 16 województw. W posiedzeniach Konwentu oprócz marszałków, udział biorą także inni przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci administracji rządowej, jak również przedstawiciele instytucji centralnych. Podczas obrad analizuje się propozycje zmian w ustawach i innych przepisach, jak również omawia się aktualne problemy Samorządów Województw.

źródło: MŚ

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024