Rekord zapotrzebowania na moc w Polsce. Powód? Fala mrozów

Rekord zapotrzebowania na moc w Polsce. Powód? Fala mrozów
jwo
28.02.2018, o godz. 10:11
czas czytania: około 1 minuty
0

Elektrownie i elektrociepłownie w Polsce odnotowują rekordowe zapotrzebowanie na energię. To efekt fali mrozów, która utrzymuje się w kraju od kilku dni. We wtorek wieczorem padł rekord - popyt na moc wynosił aż 26,3 GW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O nowym rekordzie zapotrzebowania na moc poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Dotychczas najwyższa wartość wystąpiła rok temu – 9 stycznia 2017 r. Natomiast 27 lutego o godz. 19:00 zapotrzebowanie krajowe wyniosło 26 316 MW.

Zapotrzebowanie na moc w Polsce 27.02.2018 r. Źródło: PSE

Z powodu niskich temperatur “pełną parą” musiały pracować przede wszystkim elektrociepłownie. W Poznaniu, gdzie termometry wieczorem wskazywały -10°C, instalacja Veolii zużywa dziennie ok. 3 tys. ton węgla i 700 ton biomasy.

Problemy z dostawami ciepła pojawiły się z kolei w Świnoujściu. Ogrzewania i ciepłej wody nie ma ok. 70 proc. mieszkańców. To wynik braku dostawy energii elektrycznej do lokalnego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej (PEC).

– W nocy nastąpiło zatrzymanie ciepłowni miejskiej. Wszystkie służby pracują nad tym, żeby przywrócić dostawę ciepła – mówi Agnieszka Otocka z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu. Obecnie do sieci wtłaczana jest woda, po czym działanie ciepłowni zostanie wznowione.

Minusowe temperatury mają utrzymywać się w kraju jeszcze do końca tygodnia. Po tym czasie można spodziewać się, że zapotrzebowanie na energię będzie maleć.

Źródła: Wysokie Napięcie, PSE, Interia

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024