Rekordowe zainteresowanie unijną dyrektywą ws. wody

Rekordowe zainteresowanie unijną dyrektywą ws. wody
mat
17.03.2019, o godz. 18:03
czas czytania: około 2 minut
1

Obywatele Unii Europejskiej pokazali, że stan środowiska wodnego nie jest im obojętny. W zakończonych 11 marca konsultacjach społecznych dotyczących Ramowej Dyrektywy Wodnej wzięło udział 375 386 Europejczyków. Czyni je to jednymi z największych w historii Unii Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podaje WWF, obywateli Unii Europejskiej do zajęcia stanowiska w sprawie europejskich rzek, jezior i terenów podmokłych, zmotywowała kampania #ProtectWater. Dzięki niej Europejczycy opowiedzieli się za silnym prawem, które je chroni – Ramową Dyrektywą Wodną Unii Europejskiej.

Dwie dekady lekceważenia zobowiązań

375 386 obywateli przemówiło w imieniu cennych europejskich rzek, jezior i terenów podmokłych przeciwko ich postępującej degradacji. Powiedzieli swoim rządom głośno i jasno, aby nie osłabiały one prawa wodnego UE. Rządzący muszą teraz słuchać i brać te głosy na poważnie – powiedziała Ester Asin, Dyrektor WWF European Policy Office.

– 60 % wód europejskich jest w stanie krytycznym, potrzeba działania państw członkowskich jest natychmiastowa. Były one zobligowane do zatrzymania destrukcji wód, kiedy podpisały Ramową Dyrektywę Wodną w 2000 r., ale spędziły dwie dekady bezwstydnie lekceważąc zobowiązania i nie implementując ich postanowień. Zamiast nacisków na osłabienie prawa wodnego, nawołujemy do podjęcia działań i posłuchania głosu obywateli – dodaje.

Kampania #ProtectWater była prowadzona przez WWF, Europejską Agencję Środowiska, Europejski Związek Wędkarzy, European Rivers Network oraz Wetlands International, które razem stworzyły Europejską Koalicję dla Rzek (Living Rivers Europe).

Obywatele i organizacje pozarządowe bronią RDW

Proces weryfikacji prawa europejskiego, umożliwia obywatelom uczestnictwo w konsultacjach społecznych Komisji Europejskiej nad Ramową Dyrektywą Wodną (jedyna możliwość dla szerokiej społeczności na wypowiedzenie swojej opinii podczas oceny skuteczności obowiązującej legislacji unijnej), aby mogli wyrazić swój sprzeciw w sprawie proponowanych obecnie zmian legislacyjnych. Konsultacje społeczne ogłoszone zostały w październiku 2018 roku i otrzymały wsparcie ponad 130 organizacji społecznych (m.in. Greenpeace, Bird Life, Friends of the Earth).

Oficjalna unijna analiza konsultacji społecznych, które zakończyły się 11 marca, będzie opublikowana jesienią 2019 r., wraz z finalną decyzją, co do przyszłości tego aktu prawnego przewidywaną do pierwszej połowy 2020 r. Europejska Koalicja dla Rzek będzie obecna na każdym kroku podejmowanych działań i decyzji, tak aby Ramowa Dyrektywa Wodna pozostała nienaruszona. Kontynuowane będą naciski, aby prawo to było w pełni zaimplementowane przez państwa członkowskie i wprowadzone przez Komisję Europejską, w celu przywrócenia odpowiedniej kondycji wód europejskich do roku 2027 (jako czas ostateczny).

Według najnowszych danych 60 proc. rzek, strumieni, jezior i terenów podmokłych w Europie nie jest w dobrym stanie. Przez pokolenia niszczyliśmy i zanieczyszczaliśmy je, a zbyt dużo wody wykorzystywaliśmy w sposób nieodpowiedzialny.

Większość rzek w Europie jest poniżej norm jakości

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


wrerw

Komentarz #16624 dodany 2019-03-18 08:00:46

szkoda że piszecie o takiem mozliwości po fakcie, chętnie bym sie przyłączył a tak 11 marzec był tydzień temu...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024