Sosnowiec rozpoczął remont parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy

Sosnowiec rozpoczął remont parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy
cza/PAP
02.08.2023, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd Sosnowca rozpoczął pierwszy etap remontu parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy. Prace w głównej części obejmą odtworzenie ponad 3 km parkowych alejek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chodzi o teren pomiędzy znanym w regionie liceum im. E. Plater, Czarną Przemszą i ul. Mościckiego. – Duża część pracy będzie dotyczyła odtworzenia parkowych alejek. W sumie będzie to 6 tys. m kw. alejek, w większości po starym śladzie. Aby uchronić system korzenny drzew w kilku miejscach przebieg alejek zostanie zmieniony – powiedział rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy.

Koszt 1,7 mln zł

– Jeśli nie będzie miejsca na zmianę przebiegu alejek to chyba po raz pierwszy w Sosnowcu zastosujemy wyniesienie alejek, by nie uszkodzić korzeni drzew – wyjaśnił cytowany przez Łysego Marcin Jakubczak z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Teren bulwarów mocno się zmienił w czasie regulacji Czarnej Przemszy na terenie Sosnowca w latach 1957–64). Wtedy też przestrzeń pomiędzy obecną ul. Mościckiego, Czarną Przemszą i osiedlem przy ul. Urbanowicz na nowo zaaranżowano. Powstały alejki, fontanna, nasadzono drzewa i krzewy. Miasto ubiega się już o środki na realizację drugiego etapu. W tym przypadku roboty będą koncentrowały się na roślinności i wymianie lub renowacji małej architektury. Planowane są domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wymieniona zostanie też część słupów oświetlenia, aby zachować jeden wzór.

Koszt pierwszego etapu prac, który powinien być gotowy w grudniu br. wynosi 1,7 mln zł. Miasto poinformowało też o kolejnych etapach tworzenia miniparku wokół stadionu przy ul. Orląt Lwowskich w dzielnicy Niwce – dotąd głównie przy wykorzystaniu budżetu obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w pierwszej edycji tego przedsięwzięcia powstała siłownia pod chmurką, a 2021 r. plac zabaw.

Budżet obywatelski

Pod kątem budżetu obywatelskiego z 2022 r. złożono wniosek o wykonanie „Mini Parku od Juniora do Seniora na AKS”. Podpisano wartą 275 tys. zł umowę na wykonane alejek spacerowych, ciągu pieszo-jezdnego, ławek, koszy, betonowych leżaków, stołów do szachów, stołu do ping–ponga i trampoliny. Również w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wpłynęły projekty dotyczące tego terenu. Pierwszy dotyczy kontynuacji utworzenia parku, kolejny zadaszenia trybun na stadionie. Obecnie projekty są oceniane, a na przełomie września i października poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców.

Sosnowiec od kilku lat koncentruje się na odnawianiu terenów parkowych. W ostatnich miesiącach miasto m.in. zyskało ogród botaniczny w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”. Przy samym ogrodzie botanicznym urządzane jest zbudowane już nowe egzotarium. Ponadto w mieście przy wsparciu środków unijnych, z których korzystano też przy pracach w Parku Fusińskiego i budowie egzotarium przeprowadzono rewitalizację biologiczną pobliskiego Parku Tysiąclecia. Sosnowiec rozpoczął także tworzenie nowego parku na Placu Papieskim w dzielnicy Zagórze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024