Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Remonty PKP grożą komunikacyjnym paraliżem stołecznej aglomeracji

Remonty PKP grożą komunikacyjnym paraliżem stołecznej aglomeracji
16.03.2023, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Władze PKP/PLK nie poradziły sobie z reorganizacją ruchu kolejowego na czas remontu węzła Warszawa – Zachodnia. A to oznacza kłopoty dla setek tysięcy mieszkańców podwarszawskich miast w dotarciu do pracy, szkoły, lekarza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Według danych Klubu Jagiellońskiego aglomerację warszawską zamieszkuje 3 mln osób. Ponad milion z nich mieszka poza obrębem granic Miasta Warszawa. Np. w Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim czy Milanówku. To w nich najbardziej uderzają skutki remontów „Zachodniej”.

Odwołane kursy

PKP Polskie Linie Kolejowe dokonały – kilka dni po wprowadzeniu korekty w rozkładzie jazdy – cięć w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich na terenie aglomeracji warszawskiej. – W połączeniu z przebudową Dworca Zachodniego spowodowało to chaos komunikacyjny, który uniemożliwia mieszkańcom stolicy punktualne i bezpieczne dojazdy. Władze stolicy wzywają PKP PLK do szybkich i skutecznych działań mających na celu dobro podróżnych – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Warszawy.

– Minister (z PiS) Andrzej Adamczyk zapowiadał „najlepiej zorganizowaną kolej w Europie”. Tymczasem na torach panuje chaos i zawieszane są kolejne linie – w tym nowe połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej, a bardziej punktualne od PKP są koleje w ogarniętej wojną Ukrainie. To jest skandal. Ktoś musi za to odpowiedzieć – komentował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Cięcia i opóźnienia

Kolejowy paraliż komunikacyjny w stolicy spowodowany jest przebudową stacji Warszawa Zachodnia – prowadzoną przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W związku z pracami większość pociągów pasażerskich przekierowywana jest na tzw. obwodową linię kolejową – do stacji Warszawa Gdańska. Z powodu powtarzających się utrudnień w ruchu PKP PLK zawiesiły kursowanie wybranych pociągów.

– Z kolejowego rozkładu jazdy usuniętych zostało też osiem połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej – między Piasecznem a Warszawą Główną (linia S40) – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

PKP PLK odwołały również 16 pociągów Kolei Mazowieckich, a w przypadku 7 kolejnych – skróciły ich relacje. Kolejowy chaos wpływa na punktualność w kursowaniu pociągów miejskich oraz ogromny tłok.

W poniedziałek, 13 marca, opóźnione były 94 pociągi Kolei Mazowieckich, które planowo przejeżdżają przez stację Warszawa Zachodnia. We wtorek, 14 marca, sytuacja była jeszcze trudniejsza – opóźnienia pociągów wynosiły nawet 100 minut. Dzisiaj jest podobnie. Dlatego wysłaliśmy pismo do zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK, w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które pozwolą Kolejom Mazowieckim realizować usługi przewozowe, a podróżnym zagwarantują punktualną i komfortową podróż – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu KM.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024