Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rewitalizacja Oruni za 22 miliony

Rewitalizacja Oruni za 22 miliony
dom
16.08.2017, o godz. 11:48
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 22 miliony złotych kosztować będzie rewitalizacja gdańskiej Oruni. Pojawią się nowe ławki, ścieżki, oświetlenie i zieleń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Orunia znalazła się na liście czterech obszarów objętych projektami rewitalizacji. W latach 2018-2022 zostanie tutaj zainwestowanych ponad 22 mln złotych, z czego blisko 70 procent to dofinansowanie unijne. Działalność rozpoczął właśnie punkt informacyjny Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Orunian czekają duże zmiany. Poprawi się infrastruktura – zostaną zagospodarowane podwórka i skwery, powstaną nowe ścieżki spacerowe, pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, zostanie zamontowany monitoring i oświetlenie. Prace będą dotyczyć także Rynku Oruńskiego, gdzie m.in. zaplanowano rewaloryzację zieleni oraz remont nawierzchni dróg. W projekcie przewidziano również remonty budynków komunalnych i należących do wspólnot. Ponadto, na potrzeby działań z zakresu usług społecznych, jeden lokal zostanie zmodernizowany, a drugi powstanie na jego zapleczu. Remont przejdzie również oruński ratusz, gdzie swoją siedzibę znajdzie mediateka.

– Przedsięwzięcia przewidziane w projektach rewitalizacji to nie wszystkie działania na Oruni. Jest ich znacznie więcej. Obecnie trwa rewaloryzacja Parku Oruńskiego, jest budowany basen, trwa remont Traktu św. Wojciecha. W przyszłym roku ruszą kolejne remontymówi Paweł Tatarczuk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Średniowieczna Orunia

Orunia leży na granicy Pojezierza Kaszubskiego i Żuław. W średniowieczu przez wieś przebiegał znany trakt kupiecki. Potem obok gospodarstw rolnych zaczęły powstawać zakłady rzemieślnicze i letnie rezydencje gdańskich patrycjuszy. W drugiej połowie XIX wieku przez Orunię poprowadzono linię kolejową, która przedzieliła ją na dwie części, powstawały tam kolejne wytwórnie i browary. Od początku XX wieku obszar zaczął nabierać podmiejskiego charakteru – zbudowano kamienice czynszowe i osiedle domów robotniczych. W 1933 roku Orunia stała się dzielnicą Gdańska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024