Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rewitalizacja szansą obszarów chronionych

Rewitalizacja szansą obszarów chronionych
07.03.2011, o godz. 8:40
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele instytucji zainteresowanych zarządzaniem obszarami Natura 2000 spotkali się w opolskim urzędzie marszałkowskim na seminarium poświęconemu tej tematyce. Jego współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Przez lata ingerowaliśmy w przyrodę i dziś ze skutkami tej ingerencji przyroda sama nie daje sobie rady. Dlatego też należy dążyć do zachowania cennych przyrodniczo terenów, bo to będzie kapitał, jaki zostawimy kolejnym pokoleniom – mówił dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego, Manfred Grabelus.

Podczas seminarium dyskutowano o koncepcji rewitalizacji i planów zadań ochronnych obszarów Natura 2000 na przykładzie łąk w okolicach Kluczborka.

Organizatorzy seminarium chcieli w ten sposób zainicjować proces opracowania koncepcji ochrony i rewitalizacji tego obszaru przy współudziale wszystkich zainteresowanych stron (instytucji, organizacji, osób indywidualnych). Zaproszono zatem do udziału m.in. przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Jak mówił jeden z organizatorów spotkania, przedstawiciel LGD Dolina Stobrawy Adam Ulbrych, ekolodzy oczekują w tym działaniu dialogu i współpracy z przedstawicielami władz. – Przygotowując to opracowanie chcemy pokazać, że Natura 2000 to nie tylko wyrzeczenia, ale także możliwość generowania zysków – mówił. Zwracała także na to uwagę przedstawicielka ARiMR, która mówiła o wprowadzanych od marca tego roku zmianach w Programie Rolno-Środowiskowym, w jeszcze większym stopniu uwzględniającym obszary chronione.

Inicjatorzy spotkania podkreślali, że Natura 2000 nie musi się wiązać z pozostawieniem obszarów w nienaruszonym stanie, a wręcz przeciwnie – aby przywrócić je do stanu sprzed lat, konieczna jest ich rewitalizacja, która może okazać się szansą dla mieszkańców tych terenów. W dolinie Stobrawy taką szansą może być spiętrzenie wody rzeki i stworzenie na niej atrakcyjnego szlaku kajakowego, powstanie gospodarstw ekologicznych w okolicy nadrzecznych łąk czy uruchomienie młynów wodnych – na wzór tych sprzed lat – i uruchomienie w ten sposób małych elektrowni.

źródło: umwo.opole.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024