Jednym z największych przebojów tegorocznych międzynarodowych targów samochodowych w Detroit, International Auto Show, jest sportowy samochód Tesla Roadster napędzany wyłącznie energią elektryczną.

Roadster ma podwozie z aluminium i karoserię z włókna węglowego. Może przejechać 244 mile (około 400 km) po załadowaniu baterii. Inżynierowie Tesli pracują nad zwiększeniem zasięgu do 360 mil. Ładowanie baterii z 240-voltowego gniazda trwa półtorej godziny. Auto osiąga szybkość 100 km na godz. w 3,9 sekundy. Szybkość maksymalna to 210 km na godz.

Tesla Roadster, samochód napędzany wyłącznie baterią elektryczną, jest promowany przez szefów przedsiębiorstwa jako "pierwszy i jedyny całkowicie elektryczny samochód w pełni dostępny obecnie na rynku". W minionym roku sprzedano ich 150 – głównie w Kalifornii, ale także i w Europie – najwięcej w Niemczech.

W tym roku Tesla planuje dostarczyć na rynek około 1200 Roadsterów. Samochód nie jest tani – kosztuje 109 000 dolarów. Firma pracuje jednak nad wersją typu sedan, w cenie 40 tys. dolarów. Planuje ją wprowadzić na rynek w 2011 r.

źródło: PAP


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj