Reklama

envicon 2023 ad1a

Rolnicy postawią na fotowoltaikę

Rolnicy postawią na fotowoltaikę
PAP/dom
17.03.2022, o godz. 15:42
czas czytania: około 2 minut
0

Notowana na NewConnect spółka Erato Energy podpisała kontrakt, na podstawie którego będzie wyłącznym wykonawcą projektu polegającego na realizacji instalacji fotowoltaicznych dla producentów rolnych zrzeszonych w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Mlekovita chce, aby zrzeszeni w spółdzielni hodowcy modernizowali swoje gospodarstwa w kierunku neutralności klimatycznej. Istotny wkład w realizację tego celu ma mieć Erato Energy poprzez zapewnienie rolnikom energii z fotowoltaiki.

– SM Mlekovita jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbiera mleko od 15 tys. rolników, przerabia ok. 8 mln litrów na dobę i dostarcza swoje produkty do 167 krajów. Jej przychody ze sprzedaży w 2020 r. przekroczyły 5,5 mld zł – wylicza Krzysztof Kłysz, wiceprezes Erato Energy.

Kontrakt realizowany będzie we współpracy z EP Energia, która zawarła umowy z SM Mlekovita oraz z Erato Energy, przy czym obie te umowy zawierają klauzule wyłączności. Erato Energy będzie jedynym wykonawcą.

– Umowy wykonawcze będą zawierane z poszczególnymi rolnikami, ale spółdzielni zależy na modernizacji zrzeszonych gospodarstw, dlatego będzie nas czynnie wspierać, m.in. poprzez rekomendowanie naszej oferty rolnikom. Co więcej, SM Mlekovita nie będzie współpracować w tym zakresie z żadnymi innymi podmiotami. Brak konkurencji jest olbrzymim sukcesem na tym dość agresywnym rynku – podkreśla K. Kłysz.

– Mocny rozwój OZE widoczny jest od lat. Aktualna sytuacja geopolityczna jeszcze bardziej dynamizuje ten postęp i wydaje się, że jest on nie do zatrzymania niezależnie od tego, jak szybko sytuacja za naszą wschodnią granicą się uspokoi. Dość, że ceny energii rosną w przerażającym tempie, to jeszcze zastały nas okoliczności, w których dostawy energii mogą być zachwiane. Potrzeba uniezależnienia energetycznego staje się coraz bardziej oczywista. Wszystko wskazuje na to, że transformacja będzie bardzo istotnie wspierana tak przez rządy poszczególnych krajów, jak i przez politykę Unii Europejskiej – mówi K. Kłysz.

W gospodarstwach rolnych zapotrzebowanie na energię jest wielokrotnie wyższe niż w domach. Z uwagi na duże powierzchnie dachów i gruntów większe są też możliwości wykorzystania potencjału fotowoltaiki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023