Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

ROP w rok: mamy deklaracje komitetów wyborczych

ROP w rok: mamy deklaracje komitetów wyborczych
Bartłomiej Leśniewski
15.09.2023, o godz. 18:11
czas czytania: około 3 minut
0

Do końca 2024 uchwalone ma zostać prawo dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Obiecują to zgodnie przedstawiciele wszystkich formacji politycznych, które wzięły udział w debacie #wybieramsrodowisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Debata odbyła się w czwartek. Debatę zorganizował Przegląd Komunalny i Portal Komunalny, we współpracy z organizacjami reprezentującymi branżę komunalną. Naszymi gośćmi byli Gabriela Lenartowicz (Koalicja Obywatelska), Anita Sowińska (Nowa Lewica), Krzysztof Mulawa (Konfederacja), Mikołaj Dorożała (Trzecia Droga – Polska 2050) i Andrzej Grzyb (Trzecia Droga – PSL). Zapraszaliśmy również przedstawiciela PiS, lecz ostatecznie partia ta nie zdecydowała się na udział w naszym spotkaniu.

Kiedy ROP

Co politycy mówili o ROP? – Ustawa wprowadzająca ROP powinna zostać przyjęta jak najszybciej. Jeśli po wyborach przejmiemy władzę: zrobimy to w rok – mówiła Gabriela Lenartowicz.

Nieco ostrożniejszą zapowiedź usłyszeliśmy z ust Anity Sowińskiej. – To dość skomplikowana sprawa. Moim zdaniem ROP najlepiej w Polsce etapami, nie za jednym zamachem. Mogę jednak zadeklarować, że 80 proc. ROP wprowadzimy w rok. Te 20 proc. pozostawimy na później, żeby dokończyć konsultacje z branżami, w których wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta nastręczyć może największych problemów – mówiła Anita Sowińska.

Jednoznacznie „ROP w rok” poparła Trzecia Droga. – Na pewno stanie się to w przyszłej kadencji, jak najszybciej – mówił Andrzej Grzyb. – To będzie rok. Nie może być szybciej, trzeba przecież przeprowadzić konsultacje z wszystkimi interesariuszami. Porządne konsultacje. A więc w rok, który poświęcony zostanie na rozmowy dotyczące szczegółów – mówił Mikołaj Dorożała.

– Zrobimy to w 2024 roku – zapewniał Krzysztof Mulawa. Podkreślał, że zanim zostaną powzięte jakiekolwiek decyzje w tej sprawie – rozpatrzone zostaną wszystkie postulaty zgłaszane przez interesariuszy.

Po co ROP

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta jest mechanizmem rządzącym systemami gospodarowania niektórymi odpadami. Mechanizm ten polega na obowiązku stworzenia przez wprowadzających na rynek produkty lub produkty w opakowaniach systemu zbierania i zagospodarowania powstających odpadów. Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek te produkty powinni także sfinansować ten system, aby następnie – w procesie recyklingu – jak najwięcej odpadów zostało odzyskane w celu wytworzenia z nich surowców wtórnych.

Ustawa o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) została przygotowana przez rząd PiS. Z pomysłu wprowadzenia ustawy ani rząd, jego zaplecze polityczne nie wycofało się, natomiast jej procedowanie odłożono w czasie, tłumacząc ten krok obawą, że ROP będzie dodatkowym bodźcem proinflacyjnym.

#wybieramsrodowisko

Zorganizowana przez redakcję „Przeglądu Komunalnego” we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP odbyła się w czwartek 14 września. Przedstawiciele PiS, Konfederacji, KO, Lewicy i Trzeciej Drogi odpowiadali na pytania organizacji branżowych na co dzień zajmujących się gospodarką komunalną i ochroną środowiska.

Organizacje te to Polska Izba Gospodarki Odpadami, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Rada RIPOK, Izba Branży Komunalnej, Izba Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz regionalne stowarzyszenia branży wod-kan.


Komitety wyborcze w ogniu pytań branży komunalnej #wybieramsrodowisko

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2023