Rosnący potencjał biorecyklingu

Rosnący potencjał biorecyklingu
E. M.
06.09.2024, o godz. 13:14
czas czytania: około 3 minut
0

Biorecykling zyskuje na znaczeniu jako kluczowy element zrównoważonego rozwoju. W Polsce coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu bioodpadów jako surowca do produkcji energii, a także ich wpływowi na poprawę jakości gleby. Sektor biogazu i biometanu rozwija się dynamicznie, a liczba instalacji do przetwarzania odpadów biologicznych stale rośnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polska staje się jednym z kluczowych graczy w europejskim sektorze biogazu i biometanu. W 2023 roku w Polsce działało już ponad 300 instalacji biogazowych, które wytwarzają energię elektryczną, cieplną oraz biometan wykorzystywany jako odnawialne paliwo gazowe. Biogaz, pozyskiwany z fermentacji materii organicznej, stanowi alternatywne źródło energii wobec tradycyjnych paliw kopalnych, a jego produkcja przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Rozwój tego rynku jest bezpośrednio związany z dążeniem do neutralności klimatycznej oraz polityką Unii Europejskiej, która wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Dzięki korzystnym regulacjom i funduszom unijnym, Polska zwiększa swoją aktywność w obszarze produkcji biogazu. Proces fermentacji bioodpadów, szczególnie tych pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego, odgrywa w tym kluczową rolę. Warto zaznaczyć, że biogazownie są instalacjami wielofunkcyjnymi – oprócz produkcji energii przekształcają odpady organiczne w użyteczne produkty.

Funkcjonujące instalacje biogazowe

W Polsce działa wiele instalacji biogazowych, których rola wykracza poza samą produkcję energii. Biogazownie przetwarzają bioodpady, wytwarzając nie tylko biogaz, ale także produkty uboczne, takie jak digestat – resztki po procesie fermentacji. Digestat to bogaty w składniki odżywcze materiał organiczny, który może być stosowany jako naturalny nawóz. Dzięki temu biogazownie przyczyniają się do zamknięcia obiegu w gospodarce cyrkularnej, minimalizując odpady i jednocześnie dostarczając ekologiczne rozwiązania w rolnictwie.

W niektórych regionach Polski biogazownie już teraz dostarczają biometan, który może być wprowadzany do sieci gazowej lub używany jako paliwo do pojazdów. To krok w stronę zmniejszenia zależności od gazu ziemnego, co ma istotne znaczenie w kontekście globalnych wyzwań związanych z kryzysem energetycznym.

Bioodpady a poprawa jakości gleby

Przetwarzanie bioodpadów ma również istotne znaczenie dla rolnictwa i poprawy jakości gleby. Bioodpady, które w normalnych warunkach mogłyby trafić na wysypiska, po odpowiednim przetworzeniu mogą stać się cennym nawozem organicznym. Stosowanie kompostu i digestatu z bioodpadów przyczynia się do zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie, poprawiając jej strukturę, retencję wody i zdolność do dostarczania roślinom składników odżywczych.

 

– Temat biorecyklingu staje się obecnie bardzo popularny. Musimy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, po co nam ten biorecykling i jak może przysłużyć się środowisku oraz gospodarce. Na Forum Recyklingu będziemy mówili o energii, którą możemy pozyskać z bioodpadów, a także o tym, jak uzyskać nawozy z bioodpadów – mówi Andrzej Sobolak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Recyklingu Bioodpadów BIORECYKLING.

Wypowiedź Andrzeja Sobolaka zwraca uwagę na szerokie spektrum możliwości oferowanych przez biorecykling – od produkcji energii, poprzez tworzenie naturalnych nawozów, aż po gospodarcze korzyści płynące z optymalnego wykorzystania bioodpadów.

– Chciałbym zaprosić Państwa na Forum Recyklingu, gdzie będę miał przyjemność uczestniczyć w panelu dotyczącym rosnącego potencjału biorecyklingu – dodaje Andrzej Sobolak.


W dniach 14 i 15 października w Poznaniu odbędzie się 
Forum Recyklingu

Podczas Forum odbędą się sesje tematyczne realizowane w ramach paneli dyskusyjnych każdorazowo poprzedzonych wystąpieniem wprowadzającym. 

Więcej na temat Forum Recyklingu: forumrecyklingu.pl

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024