Bezobsługowe Miejskie Wypożyczalnie Rowerów BikeOne zostały wyróżnione przez międzynarodowe jury obradujące pod patronatem Ministra Gospodarki. Stacje znalazły się w finale konkursu „Dobry Wzór 2009”, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Działające od jesieni ubiegłego roku w Krakowie, bezobsługowe wypożyczalnie rowerów BikeOne znalazły się w gronie 54 finalistów najlepiej zaprojektowanych produktów na polskim rynku. Krakowskie stacje były oceniane przez międzynarodowe jury konkursu „Dobry Wzór 2009”, w kategorii „Strefa publiczna”.

– To wyróżnienie cieszy i jest dowodem na to, że da się połączyć pożyteczną dla mieszkańców infrastrukturę z atrakcyjnym wzornictwem – uważa Wiesław Starowicz, wiceprezydent Krakowa.

„Dobry Wzór” to ogólnopolski konkurs, w którym nagradzane są dobrze zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. Organizowany jest od kilku lat przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W rywalizacji biorą udział produkty podlegające tzw. audytowi wzorniczemu. W ciągu całego roku eksperci Instytutu wybierają i wskazują produkty z różnych branż, które wyróżniają się innowacją, rozwiązaniami funkcjonalnymi, estetycznymi, a także rozwiązują problemy i zaspokajają potrzeby konsumentów. W tym roku ocenie podlegało 1200 produktów, z których 54 zostało nominowanych do ścisłego finału.

W Krakowie działa obecnie 13 bezobsługowych stacji, wyprodukowanych na zlecenie Miasta przez krakowską firmę ZANO, według projektu Jerzego Maciejowskiego. Uruchomienie pierwszego w Polsce miejskiego systemu wypożyczalni rowerów stało się możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej, w ramach projektu badawczego Caravel/Civitas. Jego obsługą zajmuje się warszawska firma Sanmargar Team sp. z o.o.

BikeOne można wypożyczyć obecnie na placu Wszystkich Świętych, koło Wawelu przy ulicy Bernardyńskiej, pod Bagatelą, na Placu Inwalidów, przy Błoniach u zbiegu ulic Focha i 3 maja, na pętli autobusowej na Salwatorze, przy rondach Grunwaldzkim, Grzegórzeckim i Mogilskim, koło Politechniki Krakowskiej i na Nowym Kleparzu, u zbiegu ulic Wielopole i Starowiślnej oraz w okolicy Galerii Krakowskiej.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj