Pierwszy dzień IX edycji konferencji z cyklu „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych” wypełniają dyskusje o stanie i perspektywach rozwoju gospodarki osadowej w Polsce. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in., że przygotowana przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Januarego Bienia ekspertyza, która miała stanowić materiał bazowy do opracowania strategii postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi na lata 2014-2020, nie zostanie wdrożona.
– Kwestia gospodarki osadowej zostanie prawdopodobnie włączona do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – wyjaśnił prof. Bień. Ponadto podkreślał konieczność wprowadzenia nowych aktów prawnych regulujących problem zagospodarowania osadów ściekowych po 1 stycznia 2016r., kiedy ma zostać wprowadzony zakaz deponowania osadów ściekowych na składowiskach odpadów – Zagospodarowanie osadów ściekowych z małych oczyszczalni ścieków powinno odbywać się kompleksowo na poziomie gminy/powiatu. Niezależnie od wyboru postępowania z osadami ściekowymi ich zagospodarowanie w regionalnych instalacjach wymaga nowych unormowań prawnych – zaapelował do Ministerstwa Środowiska prof. Bień.
Pierwszego dnia spotkania eksperci podjęli również tematykę odzysku energii z komunalnych osadów ściekowych w świetle ustawy o OZE czy aktualnych rozwiązań światowych w dziedzinie zagospodarowania osadów ściekowych.
Dr hab. inż. Tadeusz Pająk, Eur Ing zapraszając na konferencję, podkreślał, iż nie zabraknie na niej wymiany poglądów i analizy rozwoju metod termicznych, służących zagospodarowaniu osadów ściekowych. – Gwarancją postępu są doświadczenia eksploatacyjne zdobyte w naszych licznych suszarniach i monospalarniach osadów, a także w trakcie współspalania osadów w piecach cementowych. Merytorycznym wsparciem będą wykłady i przykłady zagraniczne, szczególnie z Niemiec, które w zakresie wdrażania termicznego przekształcania osadów są wiodącym krajem w UE. Tradycyjnie wypowie się wiele polskich i światowych autorytetów oraz instytucji z branży suszenia i spalania osadów – zapowiedział dr Pająk.
– Komunalne osady ściekowe będą traktowane, zgodnie z najnowszymi trendami, jako zasoby energii i surowców. Liczne krajowe i zagraniczne referaty na temat optymalizacji odzysku energii z osadów ściekowych wskutek umiejętnego łączenia nowoczesnych metod ich przeróbki, a także dotyczące odzysku związków fosforu z osadów wskażą kierunki rozwoju tych procesów – dodał.
Osady źródłem energii i cennych pierwiastków – podsumowanie konferencji firmy Abrys [WIDEO] - Portal Komunalny
Komentarz #1996 dodany 2015-10-12 08:49:45
[…] Czytaj także >>> Rozpoczęła się konferencja w Kazimierzu – eksperci debatują o osad… […]