Rozpoczęło się usuwanie niebezpiecznych odpadów w Radomiu

Rozpoczęło się usuwanie niebezpiecznych odpadów w Radomiu
22.04.2024, o godz. 12:47
czas czytania: około 2 minut
0

W dniu 16 kwietnia 2024r. rozpoczęło się usuwanie odpadów niebezpiecznych zdeponowanych na ul. Ofiar Firleja w Radomiu. Sprawa dotyczy odpadów, których nielegalne składowanie okryto w lipcu 2022 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W dniu 6 lipca 2022 r., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Delegatura w Radomiu, wraz z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji, Prokuratury Okręgowej w Radomiu, Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu  przeprowadzili wspólne działania na terenie posesji zlokalizowanej w Radomiu, przy ul. Ofiar Firleja 7. Powyższe działania prowadzone były w związku z podejrzeniem nielegalnego składowania odpadów na terenie wskazanej powyżej posesji. W toku prowadzonych działań ustalono, iż w budynku zlokalizowanym przy zachodniej granicy posesji magazynowane są odpady w:

  • pojemnikach typu „mauzer” o poj.  1m3 każdy  – 48 szt., 
  • beczkach metalowych i z tworzyw sztucznych o poj. 200 l każda – 200 szt.,
  • opakowaniach typu big-bag o poj. ok. 1m3 każdy – 67 szt.

Drugie pomieszczenie budynku było w całości wypełnione zbiornikami typu mauzer lub beczkami o pojemności 200 l zawierającymi niezidentyfikowane substancje. Z uwagi na rozlokowanie odpadów, niemożliwe było ich zinwentaryzowanie. Ponadto na naczepie samochodu ciężarowego, którym dowożono odpady znajdowały się beczki metalowe i z tworzyw sztucznych o poj. 200 l każda – 44 szt. ustawione na drewnianych paletach.

To odpady niebezpieczne

Badania przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Warszawie wskazały występowanie w badanych próbkach substancji niebezpiecznych.

Na podstawie dokonanych ustaleń WIOŚ w Warszawie skierował wniosek do Prezydenta Miasta Radomia o podjęcie na podstawie art. 26a ustawy o odpadach, o podjęcie działań w celu usunięcia wskazanych powyżej odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania.

Kto usuwa te odpady?

Usuwanie odpadów odbywa się na podstawie umowy między Gminą Radom, a wynajętą firmą zewnętrzną. Odpady zostaną unieszkodliwione w instalacji termicznego przekształcania. Termin zakończenia usuwania wyznaczony został na 18 czerwca 2024 roku.

WIOŚ w Warszawie skierował także do Prokuratury Rejonowej w Radomiu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 183 par. 1 Kodeksu karnego.


10 czerwca 2024 szkolenie online:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [gospodarka odpadami]

szczegóły: kontrole.abrys.pl


 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024