1 / 21

W Bydgoszczy rozpoczęły się targi Wod-Kan 2019 – największa impreza wystawiennicza branży wodociągowo-kanalizacyjnej w kraju. Na terenie targów prezentuje się ok. 300 firm z całego świata.

Wystawa, organizowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, jak co roku podzielona została na ekspozycję w hali oraz strefę stoisk na otwartej przestrzeni. Całość zajęła powierzchnię ponad 15 tys. m2.

Wśród wystawców zgromadzonych w hali Bydgoskiego Centrum Targowego znalazło się ponad 50 zagranicznych przedsiębiorstw, które do Bydgoszczy przyjechały z tak egzotycznych krajów jak Chiny czy Tajwan.

Polska krajem inwestycji wod-kan

Tegoroczna edycja targów odbywa się w czasie kiedy Polska świętuje swoje 15-letnie członkostwo w Unii Europejskiej.

– Branża wodociągowo-kanalizacyjna jak chyba żadna inna sfera życia gospodarczego znakomicie wykorzystała szansę jaką dało Polsce wstąpienie do UE. To dzieki zmienionemu prawu, dzięki wykorzystaniu środków unijnych nasza branża dokonała skoku cywilizacyjnego. Dzisiaj prawie 97 proc. naszego kraju posiada sieć wodociągową, a ponad 90 proc. posiada kanalizację, w tym 40 proc. to tereny wiejskie. I to jest obszar w którym musimy wykazać jeszcze swoją aktywność – podkreślała podczas otwarcia prezes IGWP Dorota Jakuta.

– W tej chwili to w Polsce jest centrum wiedzy na temat wodociągów i kanalizacji w Europie. Kiedyś jeździliśmy do krajów zachodnich, żeby nauczyć nowoczesnych technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Dzisiaj bardzo często to do nas przyjeżdżają przedstawiciele firm zachodnich. Innowacje, nowe instalacje, nowe rozwiązania… To wszystko mamy w Polsce na naprawdę światowym poziomie – podkreślał przewodniczący rady IGWP Tadeusz Rzepecki.

Najlepsze produkty

Jak zwylke na stoiskach nie zabrakło innowacyjnych i nietuzinkowych produktów i technologii. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone w konkursie Grand Prix targów.

Zwycięzcy tegorocznych konkursów targowych zostali wyłonieni podczas uroczystości otwarcia. Nagrody Grand Prix otrzymały trzy produkty: kolanowy zawór zwrotny Szuster System firmy EkoWodrol, zintegrowany system informatyczny z modułem informacji przestrzennej oferowany przez Unisoft oraz krata katenarna znajdująca się w ofercie Prodeko Ełk.

Nagrodą za najciekawsze stoisko wyróżniono trzech wystawców. Decyzją kapituły konkursowej nagrody zdobyli: Huot, Jacobi Carbons oraz Universal.

Dyskusje branżowe

Targi Wod-Kan 2019 to jednak nie tylko stoiska wystawowe. To również liczne prezentacje i pokazy, konkursy branżowe, spotkania i konferencje, stanowiące źródło wiedzy i platformę wymiany doświadczeń.

W ubiegłorocznej edycji targów zadebiutowała strefa nowych technologii, gdzie wystawcy, którzy zgłosili swoje produkty do nagrody Grand Prix, mieli szansę szerzej zaprezentować najnowsze rozwiązania techniczne ze swojej oferty. W tym roku organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę. Podobnie jak poprzednio, dzięki sesjom tematycznym zwiedzający otrzymają skondensowaną informację o nowościach, a dzięki przewidzianej dyskusji z udziałem moderatora eksperta będą mogli uzyskać na gorąco odpowiedzi na nurtujące pytania.

Drugiego dnia targów odbędzie się konferencja organizowana przez IGWP. Jej tematem będą wyzwania inwestycyjne w branży wod-kan oraz źródła finansowania.

Na trzeci dzień targów zaplanowano natomiast strefę edukacji organizowaną wspólnie przez IGWP oraz Polski Komitet IWA (Young Water Professionals) we współpracy z największymi polskimi uczelniami technicznymi. Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. giełda pracy.

Czytaj więcej

Skomentuj