Rozszerzona odpowiedzialność producentów. Głos recyklerów

Rozszerzona odpowiedzialność producentów. Głos recyklerów
szp
26.01.2020, o godz. 14:39
czas czytania: około 1 minuty
1

Czwartkowe spotkanie w Ministerstwie Klimatu przynosi kolejne reakcje branżowców i komentarze. Głos zabrali także przedstawiciele recyklerów, którzy proponują m.in. wprowadzenie regulatora w gospodarce odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kilkudziesięciu przedstawicieli związanych z branżą gospodarki odpadami uczestniczyło w spotkaniu w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Głos zabrali także recyklerzy.
Zdaniem Stowarzyszenia Polski Recykling i jego prezesa Szymona Dziak-Czekana, konieczne jest rozdzielenie finansowania zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych od tych z innych źródeł.

– Dużo łatwiej przetwarza się odpady z B2B niż odpady z gospodarstw domowych, są bardziej jednolite i zazwyczaj czystsze – uważa Szymon Dziak-Czekan.

Jak dodaje, ciekawą propozycją jest usunięcie możliwości samodzielnej realizacji obowiązków przedsiębiorstw. – W naszej opinii sprawi to, że wszystkie podmioty będą traktowane tak samo. To samo dotyczy włączenia do rozliczania przez organizacje ROP opakowań wielomateriałowych i niebezpiecznych. System organizacji ROP musi być transparenty i spójny – uważa.
Dziak-Czekan zaznacza przy tym, że aby system funkcjonował sprawnie, niezbędny jest odpowiedni regulator. To na podstawie jego wyliczeń powinna odbywać się dystrybucja środków. – W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zatrzymywania środków przez organizacje ROP, a recyklerzy potrzebują dopłat do recyklingu aby udrożnić system – przekonuje.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


energetyk

Komentarz #39197 dodany 2020-01-29 09:18:48

Zgadzam się, odpady poprodukcyjne to całkiem inna para kaloszy, niestety mamy rozmyty system, gminy odpowiadają za odpady na swoim terenie, firmy mają dowolność bycia w systemie. Niestety jest dużo dziur w systemie, szpitale produkują odpady komunalo podobne i tak są słusznie klasyfikowane, zaś odpady z hoteli, pensjonatów usług gastronomicznych opakowania z handlu itp. już nie a powinny wejść do systemu gminnego jako komunalno podobne. Odpady niebezpieczne jak oleje, filtry puszki po lakierach, detergentach itp. powinny trafiać na PSZOK a nie być zbierane w strumieniu pozostałości po selektywnej zbiórce (kod 200301). Mamy niewyobrażalne zdolności "złotej rączki" wykonujemy wymianę olei, filtrów naprawę samochodów sprzętu ADG roboty budowlane, elektryczne itp w warunkach domowych bez jakiejkolwiek ochrony środowiska a odpady podrzucamy do systemu. Powinno być ograniczenie takich praktyk. ROP powinna być przypisana oddzielnemu systemowi odpadów komunalnych w tym opakowaniowych szeroko rozumianych. Regulator wzorem URE powinien kompleksowo wpływać na ceny zagospodarowania odpadów w powiązaniu z producentami, recykerami, gminami i firmami przetwarzania odpadów. Koszty zagospodarowania odpadów powinny być przez Regulatora analizowane i podlegać jego zatwierdzaniu, a nie jak ostatnio popisało się PGE dając zapytanie kto da więcej i tak objawił się największy monopolista państwowy, osiągając cenę 700zł/t, przy totalnych brakach w zagospodarowaniu frakcji palnej odpadów i mizernym zainteresowaniu produktami z instalacji recyklingu

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024