Rusza projekt NCBR "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”

Rusza projekt NCBR
PAP/dom
31.05.2021, o godz. 11:03
czas czytania: około 4 minut
0

Opracowanie rozwiązań umożliwiających modernizację systemów ciepłowniczych lub elektrociepłowniczych zakłada uruchamiany właśnie projekt "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” - poinformowało NCBR. Wnioski można składać do 25 czerwca br.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak zaznaczono w informacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, chodzi o stabilizację sieci energetycznej przyszłości, która nie będzie już bazować na paliwach kopalnych. Na nowy projekt przewidziano 41 mln zł z funduszy unijnych.

– Odchodząc od spalania paliw kopalnych w energetyce i ciepłownictwie, musimy zmodernizować wszystkie przestarzałe instalacje. Dlatego inicjujemy kolejne przedsięwzięcia, które przyczynią się do transformacji tego sektora w Polsce – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Jak dodał, w ramach nowego projektu wykonawcy mają stworzyć innowacyjny i uniwersalny model systemu elektrociepłowniczego, “który z jednej strony umożliwi dostarczanie do naszych domów ciepła pozyskanego ze źródeł odnawialnych, a z drugiej – pozwoli na wykorzystanie elektrociepłowni jako elementu lokalnego systemu elektroenergetycznego, wpływającego stabilizująco na udział w nim jednostek produkujących energię z odnawialnych źródeł oraz pozwalającego na aktywne uczestniczenie elektrociepłowni w tym systemie”. Wiąże się to również z korzyściami ekonomicznymi, co wynika m.in. z możliwości sprzedaży i kupna energii elektrycznej OZE.

“Spinanie” ciepła i energii

Przedsięwzięcie „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” to druga w ostatnim czasie inicjatywa NCBR w zakresie bezemisyjnego ciepłownictwa, realizowana ze wsparciem Funduszy Europejskich i inspirowana strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Dodano, że cały system “będzie spinać układ kogeneracyjny wytwarzający jednocześnie energię i ciepło użytkowe ze zmagazynowanej energii OZE”.

Dyrektor Kamieniecki zaznaczył, że wszystkie stworzone koncepcje elektrociepłowni wraz ze wszystkimi obliczeniami zostaną opublikowane dla całego rynku.

– Oznacza to, że każda ciepłownia w Polsce będzie mogła się zapoznać z wynikami badań i z nich skorzystać w procesie modernizacji swojej infrastruktury – wskazał szef NCBR.

Jak zwrócono uwagę, elektrociepłownie oparte o OZE mogą stabilizować sieć energetyczną oraz zaspokajać lokalne zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną. “Ważną funkcją nowatorskiej elektrociepłowni będzie równoważenie lokalnego rynku energii elektrycznej. Ekonomię przedsięwzięcia oraz bezpieczeństwo ciągłości świadczenia usług będzie poprawiać obecność w tym projekcie kogeneracji OZE (np. w oparciu o biogaz lub zielony wodór)” – zaznaczono. Dodano, że jej zasadniczą rolą jest produkcja i sprzedaż energii elektrycznej w czasie, gdy jej cena rynkowa jest najwyższa, czyli gdy jej najbardziej brakuje.

Szalejące ceny uprawnień do emisji CO2

Elektrociepłownie, podobnie jak wszystkie instalacje wykorzystujące paliwa kopalne, borykają się z rosnącymi kosztami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W efekcie powoduje to spadek rentowności elektrociepłowni. “Obecnie tona CO2 kosztuje już ponad 50 euro, co oznacza, że w ciągu roku cena ta wzrosła aż o 30 euro, a w okresie czterech lat – o 45 euro!” – przypomniano.

Przebudowa gospodarki wynikająca z odchodzenia od paliw kopalnych to, jak podkreślono, szansa dla polskich przedsiębiorstw, możliwość rozwoju nowych produktów i technologii. Przedsięwzięcie „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” jest finansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Nabór wniosków prowadzony będzie do 25 czerwca br.

Przypomniano, że to już drugi projekt ciepłowniczy – po zainicjowanym w ubiegłym miesiącu przedsięwzięciu „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”; termin naboru upływa 14 czerwca br., o godz. 12.00. W obu przypadkach ogłoszone postępowania odbywają się w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). “O ile Ciepłownia Przyszłości skupia się na produkcji ciepła, o tyle istotnym elementem nowego przedsięwzięcia jest kogeneracja OZE” – wskazano.

Kluczowym elementem przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” ma być układ kogeneracyjny wytwarzający energię ze zmagazynowanej energii OZE, w którym moc zainstalowana elektryczna jednostki kogeneracji wynosi co najmniej 450 kWe, przy równoczesnym pozyskiwaniu ciepła w kogeneratorze OZE. Pozyskane ciepło musi zostać zmagazynowanie i/lub dostarczone do odbiorców końcowych. “Kogeneracja będzie realizowana w 100 proc. OZE z wykorzystaniem np. biogazu lub wodoru z OZE” – podano.

Prąd z wodoru i biogazu

“Przewiduje się, że w elektrociepłownia będzie mogła kupować energię niejako po sąsiedzku, tzn. od jednostek produkujących ją z odnawialnych źródeł i działających w promieniu 40 kilometrów” – czytamy. Dodano, że wykonawca w ramach projektu powinien opracować koncepcję modernizacji jak największej części wybranego przez siebie systemu elektrociepłowniczego. “Efektem ubocznym produkcji prądu w instalacji będzie ciepło, które będzie oddawane do magazynu energii, a następnie trafi do klientów końcowych” – zaznaczono.

NCBR zakłada, że konwencjonalne elektrociepłownie zostaną stopniowo zastąpione przez instalacje pozyskujące prąd z OZE: np. z wodoru lub biogazu. Proces modernizacji nie może jednak odbywać się kosztem mieszkańców. Stąd istotnym warunkiem stawianym wykonawcom jest utrzymanie racjonalnych cen energii elektrycznej i ciepła dla odbiorcy końcowego.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” znajdują się stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024