Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rusza sztandarowe przedsięwzięcie obecnych władz - odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie za 2,5 mld zł

Rusza sztandarowe przedsięwzięcie obecnych władz - odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie za 2,5 mld zł
R.G.
17.08.2022, o godz. 13:49
czas czytania: około 2 minut
0

Wiele wskazuje na to, że wzbudzająca liczne kontrowersje rządowo-ministerialna inicjatywa dotycząca odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie jednak wejdzie w fazę realizacji. Już jutro (18 sierpnia br.), rozpocznie się wygradzanie terenu, a jesienią pracę rozpoczną archeolodzy. Realizacja tego przedsięwzięcia ma nas wszystkich kosztować ok. 2,5 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jak poinformował rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński, już jutro (18 sierpnia br.), na warszawski plac Piłsudskiego mają wejść pierwsze robocze ekipy.

Wygradzanie i ocena stanu murów

– Zaczniemy wygradzać teren pod dawnym Pałacem Saskim. Wygradzanie potrwa ok. 10 dni ponieważ mamy do postawienia ponad 680 m samego płotu. Następnie rozpoczniemy zasadnicze prace – wyjaśnia rzecznik spółki Pałac Saski.

– Będą to roboty ziemne, a nie archeologiczne, ponieważ, jak wiemy, Pałac Saski był już odkopywany w latach 2006-2008. Natomiast obecnie naszym celem jest usunięcie piasku kwarcowego, którym zasypane są piwnice.  Ważne jest też zdjęcie fizeliny, która najprawdopodobniej otacza mury. Następnie sprawdzimy w jakim stanie są dawne pałacowe mury. Dodam, że wpisano je do rejestru zabytków. Mury te będą więc podlegały pracom konserwacyjnym, tak aby w przyszłości mogły stać się elementem nowo odbudowanego obiektu – podkreśla rzecznik.

Jesienią archeologiczne prace

Kuliński zaznacza, że konstrukcja pałacu w jego obecnej odsłonie nie będzie stawiana w oparciu o historyczne mury, tylko palowana tak, aby dawne mury nie ulegały degradacji i zniszczeniu. Prace archeologiczne rozpoczną się na przełomie jesieni i zimy.

– Wtedy wejdziemy z inwestycją pod Pałac Brühla i w ciąg kamienic przy ul. Królewskiej – zapewnia Kuliński. – Co istotne, miejsca te od 1945 r. nie były badane. Natomiast po wysadzeniu Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej zrównano je z ziemią, zasypano gruzowiskiem i w tej formie przetrwały do czasów obecnych. Można się więc w tym przypadku spodziewać wielu niespodzianek. Z pewnością też badania będą trwały dłużej niż obecnie planujemy – mówi Kuliński.

Inwestycja za 2,5 mld zł

Gdyby jednak nie stało się nic nadzwyczajnego, to prace archeologiczne mają potrwać do końca 2023 r.

Jak informował w maju br. prezes zarządu spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski, zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. Natomiast jej koszt skalkulowano na 2,5 mld zł.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla stanowił siedzibę  Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez hitlerowców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po budowli pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których usytuowano Grób Nieznanego Żołnierza, czyli symboliczną mogiłę upamiętniającą bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024