Nowa stacja, bardziej przyjazna strona internetowa, zmiany w taryfie – do końca marca ponownie ruszy system miejskich bezobsługowych wypożyczalni rowerów.

Choć aura mało wiosenna, trwają przygotowania do uruchomienia systemu miejskich wypożyczalni rowerów. W czwartek, 12 marca podpisano umowę na montaż kolejnej, 13 bezobsługowej stacji bazowej. – Pod koniec marca rowery będziemy mogli wynająć także na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego koło Dworca Głównego – informuje Dariusz Niewitała z Biura Infrastruktury Miasta.

To nie jedyna nowość, która czeka mieszkańców Krakowa w tym sezonie. Już niebawem ruszy nowa strona miejskich wypożyczalni www.bikeone.pl. Ma być bardziej przejrzysta i przyjazna dla użytkowników. Nieznacznie zmieni się system opłat za wypożyczenie jednośladu. Pozostaje kaucja, abonament oraz opłaty za poszczególne okresy wypożyczenia. Opłata za każde pierwsze 20 minut wypożyczenia zawarta będzie w abonamencie. Pierwszą opłatą ściąganą z konta klienta jest opłata za czas jazdy pomiędzy 20 a 60 minutą. Później czas jazdy będzie rozliczany w godzinnym interwale. Szczegółowe ceny będą dostępne na stronie www.bikeone.pl.

Niewiele zmieni się za to wygląd samych rowerów. – Przyjęto zasadę, by były to pojazdy proste w obsłudze i dobrze radzące sobie w ruchu miejskim – wskazuje Dariusz Niewitała. Jednoślady mają więc szerokie opony, które ułatwiają pokonywanie kostki brukowej i szyn tramwajowych. Aluminiowa konstrukcja sprawia, że bikone nie jest ciężki, a przez to, że jest krótszy niż zwyczajny rower, łatwiej nim manewrować. Na wyposażeniu są działające non stop światła i solidne hamulce umieszczone w tylnej osi.

Miejskie wypożyczalnie rowerów ruszą najpóźniej ostatniego dnia marca. W tym wypadku wiele zależy od pogody.

Pierwszy w Polsce system bezobsługowych wypożyczalni rowerów zaczął działać w Krakowie w połowie listopada 2008 roku. Na zlecenie Miasta, obsługą systemu, uruchomionego w ramach programu unijnego Caravel/Civitas przez najbliższe trzy lata zajmuje się warszawska firma Sanmargar Team sp. z o.o.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj