Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wkrótce "Dzień bez samochodu"

Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wkrótce
sm
17.09.2018, o godz. 11:25
czas czytania: około 3 minut
0

Ministerstwo Środowiska zaprosiło samorządy do udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu 2018 (ETZT), który trwa od 16-22 września. Do akcji włączyło się kilkadziesiąt większych miast. Kulminacyjnym punktem ETZT będzie "Dzień bez samochodu" (22 września).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie multimodalność, a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź”. Kampania ETZT i “Dzień bez samochodu” jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

W wielu aglomeracjach mieszkańcy narzekają na pogarszające się warunki życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, hałas, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego też głównym celem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa o korzyściach rozsądnego korzystania z samochodów i przesiadania się do mniej uciążliwych dla środowiska środków transportu: tramwajów, trolejbusów, autobusów, pociągów, metra, rowerów czy pojazdów elektrycznych.

Transport różnorodny

Celem kampanii jest promocja transportu multimodalnego (czyli łączącego różne środki transportu). Szczególny nacisk kładziony jest na promowanie “mobilności współdzielonej”, czyli wypożyczalni rowerów, skuterów lub samochodów elektrycznych.

Wzrost popularności zrównoważonego transportu, przede wszystkim bardziej masowe korzystanie z transportu zbiorowego, oznacza poprawę jakości powietrza w miastach, zmniejszenie hałasu, a także zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Dzięki zmianie nawyków komunikacyjnych może poprawić się jakość życia mieszkańców dużych miast. Można też osiągnąć inne pozytywne zmiany: zmniejszenie emisji CO2 i innych pyłów, oszczędniejsze gospodarowanie zasobami finansowymi i czasem oraz mniejsze szkody dla środowiska naturalnego.

Zrównoważony transport umożliwia także tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej, np. poprzez uwalnianie od samochodów chodników i innych miejsc przeznaczonych dla pieszych. Celem takich działań jest taka zmiana, by zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy czuli się w miejskiej przestrzeni bezpiecznie i komfortowo.

ETZT ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

“Dzień bez samochodu” 22 września

Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się “Dzień bez samochodu”. W miastach będzie się on odbywał na różnych zasadach. Najpopularniejszym zabiegiem jest wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla kierowców samochodów, a czasem także jadących z nimi dzieci. Zamiast biletu trzeba będzie pokazać dowód rejestracyjny.

Polskie miasta nie zdecydowały się dotąd na wprowadzenie ograniczeń czy zakazów jazdy samochodem w “Dniu bez samochodu”. Taki zakaz wprowadził w niedzielę na siedem godzin Paryż we Francji. Po mieście mogły jeździć tylko samochody służb ratowniczych i technicznych, autobusy i taksówki.

Za jazdę samochodem bez spełnienia tych warunków groziła kara 135 euro. Ulgowo traktowano tylko kierowców przewożących osoby starsze lub chore.

Według władz Paryża w “Dniu bez samochodu” w mieście o około 20 proc. zmniejszyły się z zanieczyszczenie powietrza, jak i hałas. Władze Paryża ogłosiły, że począwszy od 7 października ścisłe centrum stolicy będzie w jedną niedzielę w miesiącu dostępne tylko dla pieszych, rowerów i transportu miejskiego.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Środowiska, ZTM Poznań, Miasto Kraków, TVN24.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024