Samorządy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się wsparcie projektów obejmujących elektromobilność, bezpieczeństwo energetyczne czy walką ze smogiem. Ogłoszony właśnie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej konkurs „Samorząd przyjazny energii” potrwa do końca września.

Jak poinformowała Energa z Grupy Orlen, „przyznane w konkursie granty będzie można przeznaczyć na kolejne projekty poprawiające bezpieczeństwo dostaw energii oraz komfort życia i pracy mieszkańców”. Konkurs, który w siódmej edycji współorganizują Energa Operator, a także Enea Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, objęli honorowym patronatem minister aktywów państwowych, minister klimatu i środowiska oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

„Samorządy z całej Polski kolejny raz mogą zawalczyć o granty na działania związane z elektromobilnością, bezpieczeństwem energetycznym czy walką ze smogiem” – przekazała w czwartek Energa.

Jak przypomniano, w gronie laureatów poprzednich sześciu konkursowych edycji znaleźć można m.in. gminę Przykona, która otrzymała tytuł „Samorządu przyjaznego energii” w 2020 r. „To właśnie na terenie tej gminy w lipcu 2020 r. Energa uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce o mocy 31 MW. Obecnie w jej sąsiedztwie trwa budowa farmy fotowoltaicznej +Gryf+ o mocy zainstalowanej 20 MW” – podkreślono w komunikacie.

Pozostali zwycięzcy dotychczasowych edycji tego przedsięwzięcia to: gmina Kępno w 2019 r., Ostróda – jako laureat i Gdynia, która otrzymała wyróżnienie w 2018 r. oraz gmina Kurzętnik w 2017 r., miasto Rypin w 2016 r., a także gmina Zalewo w 2015 r.

„Siódma edycja rywalizacji ruszyła w pierwszym tygodniu sierpnia i potrwa do 30 września. Tym razem dla jury przy ocenie działań samorządów w 2020 r. szczególnie istotne będą przedsięwzięcia w obszarach takich jak niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałanie powstawaniu smogu, wymiana ogrzewania na elektryczne, rozwój sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych” – podano w komunikacie.

Szczegółowe informacje o konkursie „Samorząd przyjazny energii” dostępne są TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj