Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ruszył projekt ochrony nietoperzy w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej

Ruszył projekt ochrony nietoperzy w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej
pap/jwg
09.12.2024, o godz. 9:13
czas czytania: około 2 minut
0

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej rozpoczął projekt czynnej ochrony cennego gatunku nietoperza - mopka zachodniego. Ma w tym pomóc wieszanie na drzewach budek szczelinowych i zakup rejestratorów ultradźwięków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ramach projektu realizowanego przez park krajobrazowy zakupiono 80 specjalnych skrzynek szczelinowych, które mają zapewnić mopkom sztuczne miejsca schronienia. Brak starych drzew i naturalnych kryjówek jest uznawany za jedno z głównych zagrożeń dla tego gatunku.

Monitoring populacji

– Skrzynki zostały rozwieszone na drzewach w ośmiu lokalizacjach wybranych w porozumieniu z Nadleśnictwem Elbląg, m.in. na terenie Bażantarni i w kompleksie leśnym Kadyny-Przybyłowo-Łęcze – powiedziała Hanna Kruk z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Park kupił też 10 rejestratorów ultradźwięków, przy pomocy których będzie prowadzony monitoring występowania nietoperzy.

Na terenie Parku Krajobrazowego duże zimowisko mopka znajduje się w podziemiach klasztoru franciszkanów w Kadynach, ale z roku na rok liczba hibernujących tam nietoperzy maleje.

Ostatnia ocena stanu populacji tego gatunku odbyła się w 2019 r. na terenie siedliskowego obszaru Natura 2000 “Doliny Erozyjne Wysoczyzny Elbląskiej”. Wskazała, że stan zachowania populacji jest zły. Oceniono wtedy, że parametry siedliskowe – dotyczące m.in. ilości zamierających i martwych drzew – odbiegały od warunków sprzyjających występowaniu tego nietoperza.

Ochrona mopka zachodniego

Na realizację projektu ochrony mopka zachodniego Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej uzyskał blisko 20 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Mopek zachodni (Barbastella barbastellus) to gatunek nietoperza objęty ochroną ścisłą. Ma charakterystyczne, bardzo ciemne ubarwienie. Jego siedliskiem są głównie stare drzewostany liściaste, gdzie jest wiele zamierających i martwych drzew. Na letnie kryjówki mopki wybierają zwykle dziuple lub szczeliny pod odstającymi płatami kory. Zimę spędzają w koloniach w podziemiach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024