Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Ruszył przetarg na projekt budowlany Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i 3

Ruszył przetarg na projekt budowlany Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i 3
PAP/dom
17.01.2022, o godz. 12:54
czas czytania: około 3 minut
0

Firmy PGE i Orsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW - przekazała Polska Grupa Energetyczna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

PGE i Orsted poszukują wykonawcy projektu budowlanego, który będzie odpowiedzialny za pozyskanie pozwoleń na budowę dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

– Prowadzimy intensywne prace nad budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, zmierzające do rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2026 r. – stwierdził prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Według PGE, zamówienie obejmuje m.in. przygotowanie projektów pozwoleń na budowę zgodnie z Prawem budowlanym, “składających się z projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego, a także wymaganych opinii, umów, ekspertyz i pozwoleń, z wyjątkiem tych, które zostaną przygotowane i dostarczone przez zamawiającego, czyli partnerów joint venture”.

Dodano, że chodzi o takie elementy, jak morskie stacje elektroenergetyczne, morskie elektrownie wiatrowe (każda składająca się z gondoli z generatorem, rotora, wieży, sekcji łącznikowej oraz fundamentu) oraz wewnętrznych linii elektroenergetycznych i teletechnicznych. “Zakres zamówienia podzielony jest na dwie części: pierwszą – dla Baltica 2 i drugą – dla Baltica 3” – wyjaśniono.

Projekt MFW Balitca jest realizowany w ramach “partnerstwa 50/50 przez PGE Baltica z Grupy PGE i Orsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego”. Przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę “jest kolejnym zamówieniem realizowanym w ramach procesu zakupowego realizowanej inwestycji”.

Dotąd PGE i Orsted uruchomiły największe przetargi dla głównych komponentów MFW Baltica, w tym dla morskich turbin wiatrowych. “Wnioski o udział w postępowaniu można składać do 31 stycznia 2022 r.” – wskazano.

Jak przypomniał Dąbrowski, w minionym roku przygotowano wspólny plan łańcucha dostaw, “zapewniający maksymalizację udziału polskich firm” w inwestycji.

– Uzyskaliśmy prawa do kontraktu różnicowego na podstawie decyzji URE, uruchomiliśmy badania geotechniczne oraz rozpoczęliśmy przetargi na dostawcę generatorów turbin wiatrowych, stanowiących najbardziej kapitałochłonną część inwestycji – wymienił Dąbrowski. Dodał, że kolejnym etapem projektu jest wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego, odpowiedzialnego za pozyskanie pozwoleń na budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

– W tym roku firma spodziewa się pozyskania decyzji środowiskowej na część związaną z infrastrukturą przyłączeniową – wskazał Soren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica z ramienia Orsted, pełniący też obowiązki dyrektora zarządzającego Orsted Offshore w Polsce. – Rozpoczniemy także prace nad pozyskaniem pozwoleń budowlanych. Będą to ostatnie, wymagane prawem polskim pozwolenia, prowadzące do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej przez partnerów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Zgodnie z harmonogramem, uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW, ma być oddany do 2027 r. “Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej” – stwierdzono.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024