Katalog spraw, którymi mogą się zająć warszawiacy jest szeroki: od pomocy społecznej, przez edukację, aż po rekreację. Mogą też zgłosić sprawy, którymi zazwyczaj zajmują się wydziały urzędu i miejskie spółki.
Do wydania jest 120 milionów złotych
W 12. edycji Warszawskiego Budżetu Obywatelskiego najwięcej pieniędzy do dyspozycji będą mieli ci, którzy zdecydują się zgłosić projekt lokalny – to aż 50% całej puli. Kolejne 30% zostało przeznaczonych na pomysły mające odmienić całą dzielnicę. Pozostałe pieniądze wydadzą ci autorzy, którzy mają plan działać na terenie co najmniej dwóch dzielnic.
Ważne jest to, że owoce pracy autorów projektu muszą być dostępne bezpłatnie dla innych mieszkańców. Zgłosić może go każda osoba, która skończyła 13 lat. Autor projektu nie musi być zameldowany w Warszawie.
Budżet obywatelski się zmienia
Urzędnicy przyznają, że budżet obywatelski wymagał doszlifowania. Zapowiadają, że wprowadzili zmiany na plus.
– Wprowadzone w 2024 roku zmiany w budżecie obywatelskim pozwolą mieszkańcom na zgłaszanie projektów na poziomie lokalnym. Do tej pory zdarzało się, że projekty, które dotyczyły np. jednego osiedla czy jednej ulicy, nie otrzymywały wystarczającej liczby głosów w dzielnicy. Nie mogły być więc realizowane. Dlatego zdecydowaliśmy o wydzieleniu specjalnej, tzw. lokalnej puli. Wierzę w to, że warszawiacy i warszawianki zmobilizują się i do 21 stycznia zaproponują wiele ciekawych projektów – zapowiedział Jacek Wiśnicki, wiceprezydent Warszawy.
Warszawski ratusz zapewnia też, że odpowie na wszystkie pytania zadawane przez mieszkańców. W tym celu zaplanował serię spotkań, których listę można znaleźć tutaj.
Komentarze (0)