Na wieży ciśnień w Lęborku powstanie platforma widokowa z windą i przeszkoloną klatka schodową, wymienione zostaną stropy, dach, stolarka okienna i drzwiowa, a obiekt przejdzie także prace instalacyjne oraz remont elewacji. 7 marca nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy. Prace już ruszyły.

Inwestycja w Parku Chrobrego ma się zakończyć do końca marca 2019 r. i pozwoli na uruchomienie w wieży ciśnień platformy widokowej oraz umożliwi aranżację wolnych pomieszczeń na inne funkcje.

Planowane jest wykorzystanie wieży na potrzeby muzealne. W  ramach projektu przewidziano zastosowanie rozwiązań innowacyjnych – w wieży zainstalowane zostaną m.in. ekrany LED-owe, na których znajdą się informacje i zdjęcia dotyczące poszczególnych instalacji oraz infokioski, które będą stanowiły multimedialną informację dla odwiedzających. Koszt inwestycji to prawie 8,8 mln zł.

Woda, historia i architektura…

Podczas prac przygotowawczych w parku pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku odkryli źródło z wysoko zmineralizowaną wodą. Jest szansa, że w wieży ciśnień powstanie także pijalnia wód.

Wieża jest bardzo ciekawym obiektem architektonicznym. Stoi na wzgórzu o wysokości 55 m n.p.m. i wznosi się na 31 metrów. Jest wybudowana na planie czworoboku z dobudowaną owalną wieżyczką w narożu. Przed wojną na jej szczycie zamontowany był dużej mocy reflektor lotniczy świecący pionowo w górę – był to znak orientacyjny dla samolotów latających na trasie Berlin – Królewiec.

Wieża ciśnień w Lęborku jest jedną z około 240 wież-pomników wzniesionych na cześć niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Zbudowano ją w 1912 r. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 20 kwietnia 1913 r.

Zobacz także:

Wieża ciśnień – wieżą pamięci? Ambitny projekt w Śremie [WIDEO]

Pod ziemią u stóp wieży znajduje się zbiornik wody pitnej o średnicy 24 m i wysokości ok. 5 m, a na wieży ciśnień – nieczynny zbiorniki górny i dwa czynne zbiornikami na wodę pitną w piwnicach.

Początkowo budowla spełniała funkcję wieży ciśnień, wieży widokowej oraz pomnika. Do 1945 r. mieściła w sobie również restaurację nazwana imieniem Bismarcka.

U stóp wieży w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej do lat 60. ubiegłego wieku znajdowała się kawiarnia Parkowa. Od 1998 r. budowla popadała w ruinę.

Skarby Lęborka – trzy wieże!

Przebudowa budowli w Parku Chrobrego jest elementem szerszego projektu pn. „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Ogólna jego wartość to ponad 13 mln zł, w tym 7 mln 361 tys. zł dofinansowania w wysokości (60% kosztów kwalifikowanych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W ramach innych działań projektu „Skarby Lęborka…” na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą adaptowane zostaną wieże wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, w których powstaną atrakcyjne punkty widokowe.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj