Na wieży ciśnień w Lęborku powstanie platforma widokowa z windą i przeszkoloną klatka schodową, wymienione zostaną stropy, dach, stolarka okienna i drzwiowa, a obiekt przejdzie także prace instalacyjne oraz remont elewacji. 7 marca nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy. Prace już ruszyły.

Inwestycja w Parku Chrobrego ma się zakończyć do końca marca 2019 r. i pozwoli na uruchomienie w wieży ciśnień platformy widokowej oraz umożliwi aranżację wolnych pomieszczeń na inne funkcje.

Planowane jest wykorzystanie wieży na potrzeby muzealne. W  ramach projektu przewidziano zastosowanie rozwiązań innowacyjnych – w wieży zainstalowane zostaną m.in. ekrany LED-owe, na których znajdą się informacje i zdjęcia dotyczące poszczególnych instalacji oraz infokioski, które będą stanowiły multimedialną informację dla odwiedzających. Koszt inwestycji to prawie 8,8 mln zł.

Woda, historia i architektura…

Podczas prac przygotowawczych w parku pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku odkryli źródło z wysoko zmineralizowaną wodą. Jest szansa, że w wieży ciśnień powstanie także pijalnia wód.

Wieża jest bardzo ciekawym obiektem architektonicznym. Stoi na wzgórzu o wysokości 55 m n.p.m. i wznosi się na 31 metrów. Jest wybudowana na planie czworoboku z dobudowaną owalną wieżyczką w narożu. Przed wojną na jej szczycie zamontowany był dużej mocy reflektor lotniczy świecący pionowo w górę – był to znak orientacyjny dla samolotów latających na trasie Berlin – Królewiec.

Wieża ciśnień w Lęborku jest jedną z około 240 wież-pomników wzniesionych na cześć niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka. Zbudowano ją w 1912 r. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 20 kwietnia 1913 r.

Zobacz także:

Wieża ciśnień – wieżą pamięci? Ambitny projekt w Śremie [WIDEO]

Pod ziemią u stóp wieży znajduje się zbiornik wody pitnej o średnicy 24 m i wysokości ok. 5 m, a na wieży ciśnień – nieczynny zbiorniki górny i dwa czynne zbiornikami na wodę pitną w piwnicach.

Początkowo budowla spełniała funkcję wieży ciśnień, wieży widokowej oraz pomnika. Do 1945 r. mieściła w sobie również restaurację nazwana imieniem Bismarcka.

U stóp wieży w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej do lat 60. ubiegłego wieku znajdowała się kawiarnia Parkowa. Od 1998 r. budowla popadała w ruinę.

Skarby Lęborka – trzy wieże!

Przebudowa budowli w Parku Chrobrego jest elementem szerszego projektu pn. „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Ogólna jego wartość to ponad 13 mln zł, w tym 7 mln 361 tys. zł dofinansowania w wysokości (60% kosztów kwalifikowanych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W ramach innych działań projektu „Skarby Lęborka…” na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą adaptowane zostaną wieże wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, w których powstaną atrakcyjne punkty widokowe.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. koncepcja nijak się ma do tego bohomazu, który powstał. To wstyd, że do tak pięknej dominanty górującej nad miastem doklejono prostokątne, szklane coś, co jest większe od samej oryginalnej wieży. Teraz wygląda to jak śmietnik. Żal patrzeć. Kolejny wstyd, że miasto nie poddało projektów dyskusji publicznej.

Skomentuj