Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Rybnik chce zostać stolicą polskiej transformacji energetycznej

Rybnik chce zostać stolicą polskiej transformacji energetycznej
E. M.
24.04.2024, o godz. 9:16
czas czytania: około 3 minut
0

Zimą 2017 r. powietrze w Rybniku osiągnęło alarmujący poziom zanieczyszczenia, zmuszając lokalne władze do drastycznych środków, takich jak zamknięcie szkół. Poziom szkodliwego pyłu PM2.5 przekroczył normy aż 45-krotnie, a PM10 nawet 30-krotnie. Miasto postanowiło działać zdecydowanie i ambitnie, stając się przykładem dla innych gmin w Polsce w walce o czyste powietrze i transformację energetyczną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rybnik zdecydował się na odważne działania, porzucając tradycyjne metody działania, które były oparte na wydobyciu węgla. Zmiana tego stanu rzeczy wymagała spójnej, długofalowej strategii.

W całym kraju to właśnie właściciele domów jednorodzinnych w Rybniku w ciągu pięciu lat złożyli najwięcej, bo blisko 6300 wniosków do programu “Czyste Powietrze”. Równocześnie miasto zajęło się budynkami należącymi do samorządu, eliminując prawie 2000 przestarzałych, węglowych źródeł ciepła w mieszkaniach komunalnych. W tym samym czasie ponad 150 budynków poddano termomodernizacji. Te działania wprowadziły miasto na ścieżkę strategicznej transformacji energetycznej. Z końcem 2023 r. w lokalnej elektrowni wyłączono dwa duże bloki węglowe, pracujące od 50 lat, planując ich zastąpienie nowoczesnym blokiem gazowym. W kwietniu 2024 r. miasto pozyskało rekordowe dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na budowę instalacji odnawialnych oraz magazynów energii.

Działania miękkie

  1. Komunikacja i świadomość: Miasto zainwestowało w budowanie świadomości społecznej od dekady, poprzez kampanie edukacyjne, spotkania, debaty, i akcje informacyjne. Działania te miały na celu uświadomienie mieszkańcom negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza oraz konieczność zmiany sposobu ogrzewania.
  2. Fachowe kadry i wsparcie mieszkańców: Rybnik zapewnił mieszkańcom wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowań, otwierając punkt konsultacyjny programu “Czyste Powietrze” i angażując lokalną fundację do udzielania pomocy przy składaniu wniosków. Dodatkowo, urzędnicy miasta aktywnie wspierali pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na termomodernizację.
  3. Spójność społeczna: Miasto zwróciło uwagę na ubóstwo energetyczne, wprowadzając innowacyjne projekty, takie jak cohousing dla seniorów oraz Wspólny Stół, które mają na celu wsparcie osób z problemami finansowymi.

Działania twarde

  1. Wymiana źródeł ciepła: Rybnik przeprowadził masową wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne, korzystając z różnych źródeł finansowania.
  2. Termomodernizacja i inwestycje w czystą energię: Oprócz wymiany źródeł ciepła, miasto prowadziło termomodernizację budynków oraz inwestycje w infrastrukturę energetyczną opartą na energii odnawialnej.
  3. Monitoring i kontrola: Rybnik stale monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i przeprowadza kontrole w prywatnych posesjach, zapewniając skuteczne środki kontroli.
  4. Innowacyjne rozwiązania: Miasto uczestniczy w projektach badawczych i stosuje innowacyjne narzędzia do planowania transformacji energetycznej.

Efekty

Dzięki skoordynowanym działaniom miasto zanotowało znaczącą poprawę jakości powietrza w ciągu ostatniej dekady. Liczba dni smogowych z przekroczeniem normy PM10 spadła z 149 do zaledwie 23. To zdecydowana zmiana, która wpłynęła na dobrostan i zdrowie mieszkańców. Rybnik stał się przykładem dla innych miast w Polsce, demonstrując, że transformacja energetyczna i walka ze smogiem są możliwe i skuteczne.

Widać wyraźnie, że dokonane zmiany są odczuwalne i wymierne. Jednakże miasto zdaje sobie sprawę, że dalsze wysiłki są konieczne. Pomimo osiągniętych sukcesów, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Rybnik, który jeszcze niedawno był symbolem zanieczyszczenia, teraz jest przykładem sukcesu i determinacji w walce o czyste powietrze i zrównoważoną przyszłość energetyczną.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024