Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rybnik dołącza do europejskiej kampanii na rzecz ochrony drzew

Rybnik dołącza do europejskiej kampanii na rzecz ochrony drzew
jw
18.09.2024, o godz. 8:26
czas czytania: około 4 minut
0

Jutro, 19 września, Rybnik weźmie udział w ogólnoeuropejskiej kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości na temat roli drzew w życiu człowieka. W ramach tej akcji, na terenie całej Europy, na wybranych drzewach rozwieszane będą specjalne tabliczki informacyjne – TreeTagi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Rybnik rozwiesi TreeTagi na trzech wyjątkowych drzewach, wybranych ze względu na ich szczególną wartość przyrodniczą i znaczenie dla lokalnej społeczności. Do wyceny wartości usług ekosystemowych wybrano dęba szypułkowego (Quercus robur L.) rosnącego przy ul. Spółdzielczej oraz dęba szypułkowego (Quercus robur L.) i jesiona wyniosłego (Fraxinus excelsior L.) rosnących przy ul. Małachowskiego.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na znaczenie drzew, zwłaszcza tych o dużej koronie. Na plakatach znalazły się informacje o usługach, jakie dane drzewo świadczy: ile przechwytuje wód opadowych, ile zanieczyszczeń i ile produkuje tlenu. Im większa korona drzewa, tym znaczniejsze świadczy ono usługi ekosystemowe.

Drzewa niezbędnym elementem miast i wsi

W kampanii uczestniczy dziewięć organizacji z różnych krajów europejskich, a ponadto włączają się w nią liczni partnerzy, m.in. lokalni zarządcy drzew, organizacje społeczne czy szkoły opatrujące TreeTagiem drzewa na swoim terenie. Koordynatorem kampanii w Polsce jest Nature-Based Tree Management (NBTM). Poprzez kampanię #EUTreeTag jej organizatorzy pragną zwrócić uwagę lokalnych społeczności na wartość dodaną, jaką drzewa nam oferują. – Drzewa są nam niezbędne – mówi Kamil Witkoś-Gnach z NBTM. – W świetle postępujących zmian klimatycznych musimy dbać o nie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na co dzień wielu z nas nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero gdy zostaną usunięte, dotkliwie odczuwamy ich brak i zauważamy, że wcześniej dawały kojący cień, obniżały temperaturę otoczenia i przeciwdziałały podtopieniom podczas ulewnych deszczów. A powinniśmy pamiętać, że świadczą dla nas znacznie więcej różnych usług! – dodaje.

Szczególne drzewa Rybnika

W Rybniku do celów kampanii wybranych zostało łącznie 10 szt. drzew, w tym 3 wspomniane drzewa, które wytypował Wydział Ekologii.

Na każdym z drzew zostaną rozwieszone TreeTagi z informacjami o gatunku drzewa, jego obwodzie, powierzchni liści itd. Na TreeTagach zostaną także wskazane korzyści, jakie drzewo świadczy dla środowiska.

Drzewa zostały wybrane do kampanii ze względu na ich ogromną wartość przyrodniczą oraz parametry, które kwalifikują je do uznania ich za pomniki przyrody. Dąb rosnący przy ul. Spółdzielczej rośnie w pasie drogowym bezpośrednio przy przydrożnej kapliczce. Ma dla mieszkańców dzielnicy duże znaczenie historyczne. Jego korona zwiesza się nad skrzyżowaniem, tworząc nad drogą zielony baldachim. – mówi Małgorzata Drożdż z Urzędu Miasta w Rybniku. – Dąb i jesion rosnące przy ul. Małachowskiego znajdują się na terenie rekreacyjnym, który należy do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. Drzewa te wzbudzają sile wrażenia wizualne, dają kojący cień latem a w upalne dni obniżają temperaturę otoczenia. Potrzebujemy takich drzew w wielu innych miejscach. Czasami jednak wiąże się to z podejmowaniem trudnych decyzji i mierzeniem się z ich konsekwencjami – może to być ograniczenie liczby paneli słonecznych czy miejsc parkingowych. Powinniśmy też pamiętać, że drzewa odgrywają dużą rolę w tworzeniu przyjemnej i sprzyjającej zdrowiu przestrzeni do życia.

Udział mieszkańców

W kampanię mogą zaangażować się wszyscy mieszkańcy. – Kampanię można wesprzeć fotografując się przy drzewie z TreeTagiem i publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Mamy też nadzieję, że informacja o drzewie i jego wartości wykorzystywana będzie jako materiał dla zajęć edukacyjnych w terenie, oraz że widząc taki plakat mieszkaniec pomyśli, że oto na jego ulicy rośnie cenne i wartościowe drzewo! – zachęca Magdalena Wysmyk, koordynatorka komunikacji w NBTM.

Ponadto na mapie na stronie treetags.eu, po uzgodnieniu z koordynatorem akcji każdy będzie mógł dodać własne drzewo i opatrzyć je samodzielnie wydrukowanym plakatem.

O inicjatorach kampanii

Projekt #EUTreeTag powstał z inicjatywy dziewięciu organizacji działających w branżach związanych z drzewami w takich krajach, jak Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska, Niemcy, Szwajcaria i Dania.

Organizacje te łączy wspólny cel: zwrócenie uwagi na wartość drzew i zwiększanie świadomości ich znaczenia. Wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie, w tym aplikację i-Tree, obliczają finansową i ekosystemową wartość, jaką drzewo lub cała ich grupa oferuje otoczeniu, w którym rośnie. Takie dane mogą pomóc decydentom, planistom, architektom i osobom opiekującym się drzewami zarządzać zadrzewieniami miejskimi w bardziej świadomy sposób, uwzględniając ich wartość, w tym wartość usług ekosystemowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024