Od początku listopada 2008 do połowy stycznia 2009 w Rybniku zmodernizowano oświetlenie uliczne. Na terenie Rybnika wymieniono 75 proc. wszystkich lamp oświetleniowych (7339 sztuk), w miejsce których zainstalowano bardziej ekonomiczne i ekologiczne urządzenia.

Inwestorem w tym projekcie był Vattenfall. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 5,2 miliona złotych.

Po ukończeniu inwestycji rachunki za  energię elektryczną wykorzystywaną do oświetlania ulic Rybnika  spadły o około 35 proc. Dzięki tym oszczędnościom w ciągu 44 miesięcy miasto spłaci całą inwestycję. Po tym czasie budżet miasta odczuje wyraźną ulgę dzięki mniejszym rachunkom za prąd. Mieszkańcy Rybnika już teraz mogą cieszyć się bardziej estetycznym wyglądem miasta i jaśniejszymi, a przez to bezpieczniejszymi ulicami.

Prezydent Rybnika Adam Fudali ocenia projekt: "Dobra współpraca z Vattenfall pozwoliła osiągnąć dwa cele niezwykle istotne dla miasta. Z jednej strony Rybnik ma ekologiczne i nowoczesne oświetlenie uliczne, z drugiej zaś strony, w niedalekiej przyszłości koszty oświetlenia ulicznego spadną o jedną trzecią".

Prezes Vattenfall Distribution, Piotr Kołodziej podsumowuje całą akcję: "Inwestujemy w modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całego Śląska. Dzięki temu ulice stają się bardziej przyjazne. Nasze działania to również duża ulga dla środowiska, bo każda nowoczesna oprawa redukuje zużycie energii, dzięki czemu spada emisja dwutlenku węgla – głównego winowajcy zmian klimatycznych. Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rybniku mniejszy emisję CO2 o ponad 2700 ton".

źródło: rybnik.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj