Rybnik. Walka ze smogiem przynosi coraz lepsze efekty

Rybnik. Walka ze smogiem przynosi coraz lepsze efekty
Bartłomiej Leśniewski
04.01.2024, o godz. 8:28
czas czytania: około 3 minut
0

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym 2023 r. najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w naszym mieście – przekazał Urząd Miasta Rybnik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.

Lżej oddychać

„Po raz pierwszy w Rybniku poniżej rocznej normy spadła też liczba dni z przekroczeniami stężeń pyłu PM10 (16 dni przy maksymalnie dopuszczalnych 35 dniach z przekroczeniami średniodobowego stężenia 50 mikrogramów w ciągu roku)” – podaje Urząd Miasta Rybnik.

Rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Skupień rozesłała w środę wyniki pomiarów automatycznych z jedynej w Rybniku stacji państwowego monitoringu, która od kilkunastu lat, w tym samym miejscu – przy ul. Borki – i tymi samymi metodami, mierzy jakość powietrza. Najnowsze wyniki dotyczą średnich danych pomiarów z 2023 r.

„Z danych wynika jednoznacznie, że wartość najważniejszego wskaźnika, tj. średniorocznego stężenia pyłu PM10, osiągnęła poziom 23 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (rok wcześniej 28 mikrogramów – PAP), co jest najniższym wynikiem w historii pomiarów i wynikiem znacznie poniżej normy wynoszącej do 40 mikrogramów średniorocznie” – skomentował, cytowany przez Skupień, główny specjalista w wydziale rozwoju Urzędu Miasta Rybnik, Bartłomiej Kozieł.

„Co ważne, także drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10, zaliczył w 2023 r. spektakularny spadek i po raz pierwszy w historii osiągnął poziom poniżej normy i wyniósł tylko 16 dni” – zaznaczył Kozieł.

Co dała uchwała antysmogowa

Porównał także dane z pomiaru automatycznego stacji przy ul. Borki z 2017 r. (data uchwalenia uchwały antysmogowej) i 2023 r. „Na tych danych doskonale widać jak poprawiło się powietrze w Rybniku. Średnie stężenia miesięczne oraz maksymalne dobowe stężenia są w każdym miesiącu 2023 r. niższe od analogicznych miesięcy 2017 r.” – stwierdził urzędnik.

Miasto akcentuje, że taka poprawa jakości powietrza nie byłaby możliwa bez zaangażowania mieszkańców, którzy złożyli najwięcej w Polsce wniosków do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze – w ciągu 5 lat od września 2018 r. do września 2023 r. 6 270 wniosków o dofinansowanie.

Kij i marchewka

W tym samym okresie podpisano 5 696 umów o dofinansowanie z Czystego Powietrza i fizycznie ukończono 4545 inwestycji. Kwota wypłaconych rybniczanom dotacji z programu przekroczyła już 48,6 mln zł.

Oprócz tego w mieście Rybnik jest realizowany program Ciepłe Mieszkanie, z którego mogą korzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także szeroki program wymiany źródeł i termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków wielorodzinnych. W latach 2022-23 realizowano też programy grantowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych współfinansowane ze środków UE i budżetu miasta (ostatecznie dofinansowano 726 inwestycji).

Rybnicka straż miejska prowadzi kontrole posesji pod względem przestrzegania uchwały antysmogowej woj. śląskiego. W 2023 r. przeprowadzono 3008 takich kontroli. Strażnicy stwierdzili 225 wykroczeń, z czego 64 zakończyło się wystawieniem mandatu, 18 skierowaniem sprawy do sądu, a 128 pouczeniem z wyznaczeniem terminu powtórnej kontroli.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024