Dotychczas rynek żywności ekologicznej rozwijał się w tempie 30-50 proc. Mimo panującego kryzysu, polscy producenci eko-żywności spodziewają się wzrostu sprzedaży w tym roku. Ale analitycy przewidują wyhamowanie rozwoju tego segmentu rynku.

Według producentów krajowy rynek żywności ekologicznej oprze się kryzysowi, gdyż wciąż jest w fazie rozwoju. Obecnie po ekoprodukty sięga niecałe 10 proc. polskich konsumentów. – Dopuszczamy możliwość, że dotychczasowe tempo wzrostu zostanie zmniejszone, nawet o połowę, ale na pewno nie zahamowane  –  podkreśla Sławomir Chłoń, właściciel sieci Organic Farma Zdrowia.

W ostatnich latach wart 350 mln zł rynek rozwijał się w tempie 30 proc. w skali roku. Jednak w obecnej sytuacji klienci mogą skłaniać się ku tańszym produktom, co może odbić się na segmencie droższych towarów. A żywność ekologiczna do takich należy, gdyż  ich cena jest średnio o 20 proc. wyższa niż w przypadku tradycyjnych wyrobów. 

Najbardziej zagrożone są produkty luksusowe z najwyższej półki cenowej: słodycze ekologiczne, w tym czekolada, musli, importowane produkty przetworzone, gdzie dodatkowo niekorzystnie wpływa wzrost cen walut.

Póki co, nie odczuwamy spadku sprzedaży naszych przetworów z owoców i warzyw. Liczymy, że utrzymamy dynamikę wzrostu sprzedaży z poprzednich lat, kiedy to sięgała ona 10-12 proc. rocznie – mówi Tadeusz Szynkiewicz z firmy Bio Food.

Kryzysu nie obawia się również firma Symbio, która pod koniec 2008 r. zdecydowała się wejść na alternatywny rynek publiczny. – Chcemy być bardziej obecni z naszymi produktami w sklepach. Dotychczas skupialiśmy się na eksporcie. Do 2011 roku planujemy zwiększyć udział sprzedaży detalicznej w strukturze firmy do 30 proc. Obecnie stanowi ona 10 proc. – mówi Artur Tymiński, wiceprezes spółki Symbio Polska.

Obecnie certyfikat ekologiczny posiada 200 producentów spożywczych. Można przypuszczać, że w tym roku o postarają się o niego kolejne firmy spożywcze. Inwestować zamierzają także sieci sklepów z eko-żywnością. Obecnie w kraju jest 500 sklepów ze zdrową żywnością. W tym roku ich liczba powinna wzrosnąć o kolejne 10-15 proc.

Rynek żywności ekologicznej na świecie, wart ponad 40 mld dolarów, rozwijał się w ciągu ostatnich lat w tempie 18 proc. rocznie. Według prognoz w 2010 r. wydatki na żywność ekologiczną miały wynieść 60 mld dolarów. Ostatnie szacunki mówią jednak o wzrostach 10 proc. w skali roku, co oznacza, że rynek nie przekroczy 50 mld zł.
 
Źródło: Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj