Susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski – w 82,97 proc. gmin kraju, na powierzchni 63,14 proc. gruntów ornych. Rząd na likwidację zniszczeń przeznaczy 800 mln zł.

Na wniosek ministra rolnictwa rząd zdecydował o przyznaniu poszkodowanym rolnikom pomocy w formie dotacji lub spłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz banków pełnego oprocentowania (przez okres nie dłuższy niż 2 lata) do kredytów.

Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy 799,5 mln zł, z tego 25 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, 60 mln zł – na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców, 17,5 mln zł – na dotacje do 1 ha powierzchni stawów. Najwięcej, bo 697 mln zł przeznaczonych będzie na dotacje do 1 ha zniszczonych w co najmniej 30 proc. upraw rolnych.

Susza panuje w Polsce i Europie od maja. Z problemem deficytu wody zmagają się rolnicy w wielu krajach północnej i środkowej części kontynentu. Wyjątkowo wysokie temperatury utrzymują się na Półwyspie Skandynawskim. Ekstremalnie wysokie temperatury – które przekroczyły 30°C w obrębie koła podbiegunowego – są zgodne z tendencjami zmian klimatu według Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Susza już w całej Europie. Ogromne pożary w Szwecji i Grecji

Właściciele gospodarstw w północnej i środkowej Europie stoją w obliczu poważnych kłopotów finansowych.Tylko niemieccy rolnicy domagają się od swojego rządu wsparcia wysokości 1 mld euro.

Komisja Europejska zobowiązała się pomóc m.in. poprzez zawieszenie zobowiązań „zazieleniania”, częściowo mających na celu zapobieganie zmianom klimatu. Chodzi o to, by rolnicy z obszarów dotkniętych suszą mogli produkować pasze na ziemiach, które miałyby być przeznaczone na ten cel.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj