Rząd przyjmie nowelę ustawy o finansach publicznych

Rząd przyjmie nowelę ustawy o finansach publicznych
pap/jw
04.04.2024, o godz. 9:29
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd w II kwartale przyjmie nowelę ustawy o finansach publicznych. włączającą m.in fundusze BGK do uzasadnienia budżetu – podano w wykazie prac rządu. W projekcie zakłada się wydłużenie perspektywy planowania – prognozy wieloletnie będą sporządzane na lata (n) do (n+3).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“W kolejnych cyklach planowania budżetowego opracowane wcześniej prognozy będą aktualizowane i rozwijane/uzupełniane w ramach przyjętego zakresu lat, z uwzględnieniem nowych zmiennych wynikających z uwarunkowań makroekonomicznych, parametrów demograficznych oraz decyzji Rządu i Parlamentu RP realizowanych w czasie pomiędzy okresami planistycznymi. W konsekwencji zachowany będzie czteroletni horyzont ram budżetowych w każdym okresie planistycznym” – napisano.

Projekt ustawy o finansach publicznych

W projekcie uwzględniono m.in.:

  • wzmocnienie procesów analitycznych i decyzyjnych poprzez udoskonalenie warstwy prezentacyjnej ustawy budżetowej,
  • zaprezentowanie nowych danych w ramach uzasadnienia do ustawy budżetowej (plany finansowe funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego),
  • wprowadzenie nowego instrumentu budżetowego pozwalającego na relokację wydatków (zmiany w strukturze wydatków) w trakcie roku budżetowego.

“Prezentowanie w uzasadnieniu do ustawy budżetowej planów finansowych funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw przyczyni się do wzmocnienia jawności i przejrzystości finansów publicznych oraz podniesienia poziomu dostępności danych publicznych” – napisano.

Relokacja wydatków

Ministerstwo Finansów, które opracowuje projekt ustawy podaje, że nowym istotnym elementem zarządzania budżetem państwa będzie ustanowienie instrumentu budżetowego pozwalającego na relokację wydatków – zmianę ich struktury w trakcie roku budżetowego przy zachowaniu kontroli Sejmu RP.

“Mechanizm przewiduje agregację oszczędności w wydatkach powstałych w trakcie roku budżetowego. Odnawialna rezerwa celowa będzie miała operacyjny charakter i umożliwi Ministrowi Finansów inicjowanie odpowiednich działań zarządczych w toku wykonywania budżetu państwa. Utworzenie rezerwy będzie poprzedzone wydaniem pozytywnej opinii przez sejmową komisję właściwą do spraw budżetu, podobnie jak każde przeniesienie i przeznaczenie środków, co pozwoli na wprowadzanie zmian w strukturze wydatków budżetu państwa pod kontrolą Sejmu RP” – napisano.

Projekt dostępny tutaj.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024