Dotychczasowa procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, obejmująca m.in. wymóg dokonania zgłoszenia wodnoprawnego, jest skomplikowana i długotrwała, a także niewystarczająco uregulowana” – przekazano we wtorkowej informacji CIR.
Uzyskiwanie zgody na utworzenie kąpieliska
Wyjaśniono, że po zmianie, uzyskiwanie zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli zostanie uproszczona i usprawniona. “W jednym urzędzie będzie można załatwić dwie sprawy – zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca” – zaznaczono. Dodano, że uproszczenie dotyczy też zakresu dokonywania zgłoszeń wodnoprawnych, zmiany formy wyrażanej zgody przez gminę, skrócenia terminów opiniowania, połączenie procedury zgłoszenia wodnoprawnego z wydawaną zgodą, a także doprecyzowania przepisów dot. odmowy utworzenia miejsca wykorzystywanego okazjonalnie do kąpieli.
Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych podkreślono, że projekt “nie ma na celu zachęcać do tworzenia nowych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, gdyż w tym zakresie nie przewiduje się zmian w postaci zachęt lub zwolnień z opłat ponoszonych z tego tytułu”.
Odmowy utworzenia kąpielisk
Projektowane przepisy mają doprecyzować przesłanki odmowy utworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli poprzez przykładowe wskazanie ograniczeń tworzenia takich miejsc w przypadku, gdy zasadne jest utworzenie kąpieliska. Projekt będzie precyzować też długość czasu, na jaki można utworzyć takie miejsca (30 kolejnych dni a nie wybranych). Ma to doprowadzić do ograniczenia tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli niezgodnie z ich przeznaczeniem (zamiast kąpielisk), a także w sytuacjach, gdy wystąpią inne istotne przesłanki, w tym środowiskowe, które uzasadniają rezygnacje z utworzenia takich miejsc.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komentarze (0)