Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Rząd zajmie się problem smogu

Rząd zajmie się problem smogu
Barbara Krawczyk
10.01.2017, o godz. 12:17
czas czytania: około 2 minut
1

Na najbliższym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zostanie podjęty temat czystości powietrza i związanych z tym potencjalnych zagrożeń dla zdrowia Polaków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Beata Szydło zwróciła się do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, aby na najbliższym spotkaniu 17 stycznia omówić kwestię dotyczącą walki ze smogiem.

W trosce o czystość powietrza

Premier Beata Szydło napisała w piśmie do przewodniczącego KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza w Polsce prosi o wprowadzenie pod obrady najbliższego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów tej kwestii i przygotowanie rekomendacji i celów działania dla Rady Ministrów.

Ministerstwo Cyfryzacji kontra smog

Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczenia powietrza to również jedna z najbardziej intensywnie podejmowanych kwestii w ramach Międzyresortowego Zespołu przy Radzie ds. Innowacyjności, któremu przewodniczy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W pracach zespołu aktywnie uczestniczą też przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, administracji rządowej, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem zanieczyszczeniu środowiska.

Doświadczenia zebrane w ramach zespołu wykorzystane zostały w trakcie prac nad przygotowaniem projektu rozporządzenia regulującego normy emisyjne dla domowych kotłów węglowych.

Zespół wskazał również na kwestie problemów związanych z funkcjonowaniem polskiego systemu monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Ministerstwo Cyfryzacji w efekcie powyższych ustaleń rozpoczęło rozmowy z operatorami telekomunikacyjnymi na temat możliwości wykorzystania ich infrastruktury dla potrzeb zwiększenia gęstości sieci monitoringu jakości powietrza.

Aktualny stan i prognozy

Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w poniedziałkowym (9 stycznia) komunikacie, dopuszczalny dobowy poziom pyłu PM10 wynosi w Polsce 50 µg/m3. Inspektorat przestrzega jednak, że nie należy go mylić ze stężeniem jednogodzinnym, które jest na bieżąco podawane przez stacje monitorujące jakość powietrza.

Według pomiarów GIOŚ z 8 stycznia, średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim, natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej i centralnej Polski przekracza 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w woj: śląskim, opolskim, małopolskim i łódzkim.

Inspektorat przestrzega, aby wartości godzinnych nie odnosić bezpośrednio do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. GIOŚ poinformował również, że przewidywana poprawa jakości powietrza nastąpi od 11 stycznia z uwagi na wzrost prędkości wiatru, który sprzyja rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (1)


kiniol

Komentarz #2388 dodany 2017-01-10 12:54:20

Taa a program Kawka pierwsi zlikwidowali...

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025