Rząd zajmie się projektem w sprawie segregacji odpadów budowlanych

Rząd zajmie się projektem w sprawie segregacji odpadów budowlanych
ZM/PAP
29.10.2024, o godz. 9:13
czas czytania: około 2 minut
0

Odejście od obowiązku tzw. segregacji u źródła odpadów budowlanych i rozbiórkowych - przewiduje projekt noweli ustawy o odpadach, którym dziś (29 października) ma zająć się rząd. Ponadto, samorządy będą mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk w gminach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Te przepisy miałyby zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia – u źródła.

Kto ma odbierać odpady?

Brak jednoznacznego stwierdzenia, kogo dotyczy obowiązek selektywnego zbierania i odbierania takich odpadów, a więc czy odpady BiR faktycznie mają być segregowane u źródła wymaga wyeliminowania tych wątpliwości interpretacyjnych wobec art. 101a.

Projektodawca, czyli resort klimatu i środowiska wskazał, że działanie art. 101a w obecnym brzmieniu może przyczynić się do wzrostu kosztu odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z miejsca prowadzonego remontu czy budowy. Zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia selektywnej zbiórki czy problemy logistyczne z ustawieniem większej liczby kontenerów na poszczególne frakcje na terenach o ścisłej zabudowie.

Ministerstwo klimatu dodało, że przy obecnych przepisach możliwy jest też rozwój szarej strefy w zakresie zagospodarowania odpadów budowalnych i rozbiórkowych, z uwagi na hipotetyczny wyższy koszt legalnego odbioru i zbiórki odpadów podzielonych na frakcje. W konsekwencji może to doprowadzić do większej liczby dzikich wysypisk i porzucania odpadów.

Więcej pieniędzy dla samorządów na likwidację dzikich wysypisk?

Planowana zmiana brzmienia art. 101a polega na tym, że system zbiórki nie będzie opierał się na obowiązku segregacji u źródła. Umożliwi natomiast przekazanie odpadów innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.

Projektowane przepisy zakładają ponadto umożliwienie przekazywania środków z rezerwy celowej, właściwym organom administracji samorządowej na likwidację miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów, w wysokości ponad 80 proc. wartości usunięcia odpadów. Obecnie można przekazać do 80 proc. wartości potrzebnych środków, a 20 proc. to wkład własny organu administracji samorządowej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024